Center Banner
 

Tussey mOUnTaiNBACK 50 Mile Relay & Ultra Marathon

Age Group Results

October 27, 2019




Men: Top Finishers 1-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74
Women: Top Finishers 1-39 40-44 50-54 55-59 70-74

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 TYLER ANDREWS CAMBRIDGE  MA  25 29 2 1 5:43:25.90 6:52/M
2 COLE CROSBY PRINCETON  NJ  1 30 2 2 6:07:02.21 7:20/M
3 SAM LAPP PITTSBURGH  PA  6 24 2 4 6:27:31.39 7:45/M
4 GRAHAM PEET PHILADELPHIA PA 8 22 2 5 6:41:39.26 8:02/M
5 DANIEL GOLDSTEIN PITTSBURGH  PA  3 24 2 8 7:02:24.14 8:27/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 DEVON YANKO SAN ANSELMO CA 13 37 2 3 6:24:18.93 7:41/M
2 NICOLE YOKUM STATE COLLEGE  PA  112 36 2 7 7:00:28.91 8:25/M
3 ERIN SURETTE TOWSON MD 9 36 2 16 8:29:51.26 10:12/M
4 JACQ FITZGERALD WEST POINT NY 43 22 1 22 8:57:02.39 10:44/M
5 KRISTEN LONG KENNETT SQUARE PA 71 38 1 39 10:12:16.94 12:15/M
Top

Male Masters (40+) Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 TODD WILEY PIPERSVILLE  PA  11 49 2 6 6:47:13.30 8:09/M
2 MICHAEL RENZ STATE COLLEGE  PA  55 43 2 14 8:27:06.55 10:09/M
3 ANDRES HERNANDEZ DOWNINGTOWN PA 54 50 1 20 8:50:39.43 10:37/M
4 BEN BRUCKER SPRINGDALE PA 30 42 1 21 8:56:44.87 10:44/M
5 ANDREW TATUSKO BELLEFONTE PA 101 45 2 23 9:01:35.18 10:50/M
Top

Female Masters (40+) Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 JUSTYNA WILSON FAIRLESS HILLS  PA  12 44 2 9 7:05:53.89 8:31/M
2 HEATHER HOECHST DURANGO  CO  4 40 2 10 7:14:30.83 8:41/M
3 CONNIE GARDNER AKRON OH 14 55 2 12 8:06:54.67 9:44/M
4 KATHLEEN CUSICK INDIAN HARBOUR BEACH FL 2 44 1 17 8:32:15.76 10:15/M
5 JENNIFER DOUGLAS AKRON OH 114 51 2 38 10:10:57.60 12:13/M
Top

Male 39 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 TYLER ANDREWS CAMBRIDGE  MA  25 29 2 1 5:43:25.90 6:52/M
2 COLE CROSBY PRINCETON  NJ  1 30 2 2 6:07:02.21 7:20/M
3 SAM LAPP PITTSBURGH  PA  6 24 2 4 6:27:31.39 7:45/M
4 GRAHAM PEET PHILADELPHIA PA 8 22 2 5 6:41:39.26 8:02/M
5 DANIEL GOLDSTEIN PITTSBURGH  PA  3 24 2 8 7:02:24.14 8:27/M
6 ALEX GORNICK STATE COLLEGE  PA  50 26 2 11 7:52:13.60 9:27/M
7 ADAM WIBLE LEWISTOWN  PA  106 33 2 13 8:24:22.56 10:05/M
8 ZACH VIERHELLER AKRON OH 113 35 1 15 8:28:04.63 10:10/M
9 MATTHEW ROBINSON MCLEAN VA 91 30 1 18 8:39:01.64 10:23/M
10 BEAU BROOKS CASTLE PINES CO 29 38 1 19 8:46:05.56 10:31/M
11 CHARLES SIMPSON REVERE MA 97 27 1 24 9:07:41.86 10:57/M
12 COLTON BAUN MIDDLETOWN PA 110 27 1 26 9:10:42.70 11:01/M
13 DAVID GOLDBERG BALTIMORE MD 48 35 2 27 9:20:14.85 11:12/M
14 ANDREW SLYSH CHALFONT  PA  98 25 2 28 9:26:06.44 11:19/M
15 AARON FEATHER SHIPPENSBURG PA 39 35 1 29 9:46:35.30 11:44/M
16 CRAIG MILLER STATE COLLEGE PA 75 23 1 30 9:48:43.49 11:46/M
17 KEVIN NEWMAN LATHAM  NY  82 38 2 31 9:52:19.20 11:51/M
18 JONATHAN GONZALEZ EXMORE VA 49 38 1 32 9:53:04.27 11:52/M
19 JAKE CHARD STANLEY NY 33 27 1 33 9:53:52.41 11:53/M
20 ANDREW KERSCHNER MURRYSVILLE PA 64 28 1 34 9:57:18.63 11:57/M
21 KALMAN SHERIZEN NEW YORK NY 95 39 1 36 9:59:47.40 12:00/M
22 BRENT CZAJKOWSKI EXTON PA 37 22 1 40 10:13:58.54 12:17/M
23 KRISTOPHER LONG KENNETT SQUARE PA 72 38 1 41 10:13:58.73 12:17/M
24 LINCOLN KENNEDY WILLOW STREET  PA  62 27 2 43 10:15:24.36 12:18/M
25 NICHOLAS JAFFA STATE COLLEGE PA 57 32 1 45 10:20:13.78 12:24/M
26 CHARLES CLARK BRADDOCK PA 35 28 1 46 10:25:51.33 12:31/M
27 ROBERT GANTZ JONESTOWN PA 45 32 1 48 10:45:17.32 12:54/M
28 DAN ZINK HASTINGS ON HUDSON NY 109 39 1 54 11:02:07.29 13:15/M
29 RYAN GARRETT DURHAM NC 46 31 1 65 11:42:09.57 14:03/M
30 FORREST STAGNER STATE COLLEGE PA 99 31 1 66 11:42:09.97 14:03/M
31 BART PITRUS KING OF PRUSSIA PA 15 35 1 68 11:44:46.25 14:06/M
32 NATE POZNIAK STATE COLLEGE PA 85 38 1 69 11:44:55.70 14:06/M
Top

Female 39 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 DEVON YANKO SAN ANSELMO CA 13 37 2 3 6:24:18.93 7:41/M
2 NICOLE YOKUM STATE COLLEGE  PA  112 36 2 7 7:00:28.91 8:25/M
3 ERIN SURETTE TOWSON MD 9 36 2 16 8:29:51.26 10:12/M
4 JACQ FITZGERALD WEST POINT NY 43 22 1 22 8:57:02.39 10:44/M
5 KRISTEN LONG KENNETT SQUARE PA 71 38 1 39 10:12:16.94 12:15/M
6 EMILY KORZENIEWSKI NEW HAVEN CT 65 27 1 42 10:14:52.36 12:18/M
7 AMY ROBBINS CORNING NY 89 34 1 50 10:45:45.65 12:55/M
8 MAGGIE RAINEY SCRANTON PA 111 22 1 51 10:56:33.80 13:08/M
9 CLAIRE MAXEY NORWICH NY 73 31 2 56 11:08:59.67 13:23/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 MICHAEL RENZ STATE COLLEGE  PA  55 43 2 14 8:27:06.55 10:09/M
2 BEN BRUCKER SPRINGDALE PA 30 42 1 21 8:56:44.87 10:44/M
3 KARL FEUCHT ELIZABETHTOWN PA 41 40 1 25 9:09:39.81 11:00/M
4 BRIAN NAVIGLIA SPRING MILLS PA 80 42 1 49 10:45:17.52 12:54/M
5 JEFF JOHNS BETHLEHEM PA 58 41 1 58 11:18:45.24 13:35/M
6 MATTHEW SABATH HARRISBURG PA 93 41 1 61 11:35:19.23 13:54/M
7 MICHAEL LANKO SMITHFIELD PA 68 41 1 64 11:40:40.86 14:01/M
8 STEVEN CHARD WRENTHAM MA 34 41 1 67 11:43:46.26 14:05/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 JUSTYNA WILSON FAIRLESS HILLS  PA  12 44 2 9 7:05:53.89 8:31/M
2 HEATHER HOECHST DURANGO  CO  4 40 2 10 7:14:30.83 8:41/M
3 KATHLEEN CUSICK INDIAN HARBOUR BEACH FL 2 44 1 17 8:32:15.76 10:15/M
4 SAMANTHA CARNEY LEMOYNE PA 32 43 1 44 10:15:32.52 12:19/M
5 ELLEN MILLER ANNAPOLIS MD 76 42 2 59 11:26:22.13 13:44/M
6 RAHWA TEKLAI LITITZ PA 102 44 1 62 11:35:19.57 13:54/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 TODD WILEY PIPERSVILLE  PA  11 49 2 6 6:47:13.30 8:09/M
2 ANDREW TATUSKO BELLEFONTE PA 101 45 2 23 9:01:35.18 10:50/M
3 KEN WILLIAMS ELIZABETH PA 107 47 1 47 10:31:34.87 12:38/M
4 AMITAVA MUKHERJEE PITTSBURGH PA 79 47 1 71 11:50:31.74 14:13/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 ANDRES HERNANDEZ DOWNINGTOWN PA 54 50 1 20 8:50:39.43 10:37/M
2 PATRIC LAGER WEST WINDSOR  NJ  67 53 2 35 9:59:38.22 12:00/M
3 GERALD AYERS LEROY NY 26 50 1 37 10:02:19.11 12:03/M
4 SCOTT LEMMON MT HOLLY SPRINGS  PA  69 50 2 73 12:44:18.34 15:17/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 JENNIFER DOUGLAS AKRON OH 114 51 2 38 10:10:57.60 12:13/M
2 SHERRI ZEHNER SINKING SPRING PA 108 50 2 53 10:59:50.50 13:12/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 TOD KEHRLI GLENMOORE  PA  61 57 2 57 11:12:25.12 13:27/M
2 JOHN PRINGLE STATE COLLEGE  PA  86 58 2 72 11:52:15.95 14:15/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 CONNIE GARDNER AKRON OH 14 55 2 12 8:06:54.67 9:44/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 DONALD HALKE II NEWPORT  PA  53 60 2 55 11:08:52.32 13:23/M
2 KARL MILLER LOGANTON PA 77 60 1 60 11:31:30.45 13:50/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 JAMES MINER DRYDEN  NY  78 71 2 52 10:59:04.22 13:11/M
2 ROY PIRRUNG KOHLER  WI  84 71 2 70 11:50:30.11 14:13/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 UDON BEIDLER EASTON PA 28 72 1 63 11:35:19.71 13:54/M