Center Banner
 

Seasons of Rothrock Session IV

Age Group Results

December 05, 2021




Gentlemen Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Gentlemen Women:
Gentlemen Single Speed Men: Top Finishers
Gentlemen Single Speed Women:
Gentlemen Clydesdale Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49
Gentlemen Clydesdale Women:
Ladies Men:
Ladies Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59
Ladies Single Speed Men:
Ladies Single Speed Women:
Junior Expert Men: 1-19
Junior Expert Women:

Gentlemen

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 NATHAN SUROWIEC FOREST HILL 137 19 1 1:46:40.41 5:27/M
2 RYAN LEECH STATE COLLEGE 109 44 2 1:48:00.49 5:31/M
3 KEVIN CAMPBELL TYRONE 41 39 3 1:49:38.83 5:36/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 IAN SCHWINY 155 19 18 2:21:31.18 7:13/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 WILLIAM LOEVNER ALLISON PARK 111 24 6 1:54:30.46 5:51/M
2 JOHN VORBERGER SEWICKLEY 147 21 7 1:54:31.30 5:51/M
3 ALEXANDER GRREFOK 150 21 9 2:05:22.96 6:24/M
4 ADAM SCHRAM STATE COLLEGE 127 21 31 3:00:17.17 9:12/M
5 CHASE PAUZA 154 24 36 3:20:53.54 10:15/M
6 ALBERTO SUMAN SOMERSET 136 29 37 3:43:59.91 11:26/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ELLIOT RILEY CENTRE HALL 125 32 13 2:17:28.71 7:01/M
2 KEVIN ANDERSON NEWPORT 3 36 20 2:29:13.62 7:37/M
3 ADAM NORTON RANSON 121 30 35 3:15:28.22 9:58/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ROBERT FURMANEK STATE COLLEGE 85 46 4 1:50:16.88 5:38/M
2 GORDON KAUFFMAN STATE COLLEGE 102 48 5 1:52:10.56 5:43/M
3 MARTY MCKEON LANCASTER 116 42 10 2:06:13.52 6:26/M
4 DAVE BREISACHER PAOLI 25 40 11 2:10:59.23 6:41/M
5 BENJAMIN SWAB HUNTINGDON 139 44 12 2:12:07.24 6:44/M
6 KEVIN HAZENSTAB PORT MATILDA 99 47 14 2:19:09.43 7:06/M
7 SCOTT SHEEDER STATE COLLEGE 131 47 21 2:31:10.36 7:43/M
8 EZRA NANES STATE COLLEGE 120 49 25 2:37:37.82 8:03/M
9 MICHAEL SHAMALLA STATE COLLEGE 130 46 28 2:42:28.50 8:17/M
10 AARON KOVACH INDIANA 105 46 30 2:52:00.15 8:47/M
11 ERIC CONFER STATE COLLEGE 82 47 33 3:05:31.38 9:28/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BOB RADZWICH 151 51 8 1:54:56.33 5:52/M
2 STEVEN COLLINA GARNET VALLEY 80 54 15 2:19:15.45 7:06/M
3 NICK SLOFF STATE COLLEGE 133 53 16 2:19:31.64 7:07/M
4 ROB BRAWLEY STATE COLLEGE 20 56 17 2:19:35.67 7:07/M
5 MATT THOMAS CROSS ROADS 143 50 19 2:24:23.90 7:22/M
6 PHIL GIPE STATE COLLEGE 96 51 22 2:31:16.61 7:43/M
7 MIKE MUSSETT BELLEFONTE 119 52 26 2:38:13.31 8:04/M
8 MICHAEL SANZOTTI STATE COLLEGE 126 52 27 2:38:20.94 8:05/M
9 PERRY SCHRAM STATE COLLEGE 128 54 32 3:00:17.70 9:12/M
10 JEFFREY MOCK REEDSVILLE 117 50 34 3:10:18.85 9:43/M
11 TOM HOWE EPHRATA 101 55 38 4:01:12.97 12:18/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DAVID COGGINS PENNSYLVANIA FURNACE 73 60 23 2:36:16.23 7:58/M
2 ERIK LENZING PINE GROVE MILLS 110 61 24 2:36:38.17 7:59/M
3 KIRK LAUER STATE COLLEGE 107 61 29 2:47:11.71 8:32/M
 

Gentlemen Single Speed

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DUSTIN MANOTTI MIFFLINBURG 113 40 1 1:50:11.84 5:37/M
2 IVAN TEMNYKH PA FURNACE 141 35 2 2:00:01.82 6:07/M
3 DAN TIBBENS BELLEFONTE 144 41 3 2:23:32.37 7:19/M
 

Gentlemen Clydesdale

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MATTHEW SIEGFRIED PROSPECT 132 44 1 2:13:45.65 6:49/M
2 PHILIP MATIS BELLEFONTE 115 32 2 2:35:20.45 7:56/M
3 CHARLIE FELLEL 153 43 3 2:39:29.98 8:08/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ADAM WILUSZ STATE COLLEGE 149 29 4 2:47:11.71 8:32/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 FORREST SVINGALA JULIAN 138 35 6 3:33:40.26 10:54/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BENJAMIN SCOTT BELLEFONTE 129 46 5 3:29:18.58 10:41/M
2 JASON SMOYER CENTRE HALL 134 41 7 4:11:29.73 12:50/M
 

Ladies

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BRIANNA BAIR STATE COLLEGE 5 42 1 2:12:28.92 6:46/M
2 WHITNEY GREENAWALT HUNTINGDON 97 33 2 2:27:13.14 7:31/M
3 MARY ANN HANLON STATE COLLEGE 98 55 3 2:34:41.29 7:54/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MARIA NOTARO PORT MATILDA 122 28 4 2:41:07.19 8:13/M
2 LENKA KNAPOVÁ BRNO 103 28 8 2:58:17.15 9:06/M
3 LAUREN CENCI STATE COLLEGE 44 24 9 3:26:27.19 10:32/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MARIA LOGAN ALEXANDRIA 112 30 5 2:48:38.74 8:36/M
2 KATARINA MASSARO STATE COLLEGE 114 33 7 2:55:00.70 8:56/M
3 KAREN LE ANNANDALE 108 31 11 3:57:12.39 12:06/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JESSICA TOTH PITTSBURGH 145 43 6 2:52:00.47 8:47/M
2 KRISTIE BUNDRO STATE COLLEGE 37 45 12 4:09:10.95 12:43/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 TARA VERITY BOALSBURG 146 51 10 3:30:16.22 10:44/M
2 NICOHL GESZVAIN STATE COLLEGE 88 52 13 4:13:25.57 12:56/M
 

Junior Expert

Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 TATE CLEMSON DOWINGTOWN 48 16 1 2:03:28.29 6:18/M