Center Banner
 

March For The Fallen

Age Group Results

September 25, 2021



5k

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JUAN BORTZ DAUPHIN PA 926 11 6 30:29.83 9:50/M
 

Female 18 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KELSEY O’BRIAN HARRISBURG PA 905 30 4 27:57.28 9:01/M
2 MEGHAN CUMMINGS GRANTVILLE PA 924 32 5 28:29.26 9:11/M
3 BOBBI LYDEN ASHLAND PA 919 35 24 50:38.75 16:20/M
4 AUTUMN SCHUCKER ROBESONIA PA 911 23 27 53:52.36 17:23/M
 

Male 36 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JOSHUA HERR PALMYRA PA 938 42 16 40:04.44 12:56/M
2 ROBERT ENNIS ASHLAND PA 917 45 21 49:31.09 15:58/M
3 KRIS LYDEN ASHLAND PA 918 41 22 49:49.35 16:04/M
4 RICHARD ROMIG MCCLURE PA 915 38 30 55:19.55 17:51/M
 

Female 36 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DEBORAH FISHER CARLISLE PA 929 50 1 24:00.20 7:45/M
2 MICHELLE PICKELS COOPERSBURG, PA PA 931 42 9 31:21.60 10:07/M
3 LEYDI BORTZ DAUPHIN PA 925 36 11 31:56.59 10:18/M
4 DANIELLE PASSARO CAMP HILL PA 922 43 12 32:51.08 10:36/M
5 JESSICA FOLMAR PALMYRA PA 937 38 15 40:03.60 12:55/M
6 LORI YEAGLEY JONESTOWN PA 910 50 19 48:08.07 15:32/M
7 LISA WOLFE-RITTS JONESTOWN PA 909 49 20 48:09.09 15:32/M
8 JILLIAN ENNIS ASHLAND PA 916 42 23 50:37.55 16:20/M
9 JULIET STONE CARLISLE PA 927 45 25 52:29.83 16:56/M
10 STEFANIE MARTINELLI ANNVILLE PA 933 45 28 55:00.63 17:45/M
11 TRACY BLACKWELL WEATHERLY PA 934 50 29 55:00.67 17:45/M
12 CHRISTINA PAULY LEWISTOWN PA 914 43 31 55:23.26 17:52/M
 

Male 51 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 STEVEN ESPOSITO READING PA 901 59 2 26:01.70 8:24/M
2 SEAN QUINN EASTON PA 921 54 7 30:56.99 9:59/M
3 PAUL MENARD NORTH WALES PA 907 68 10 31:51.98 10:17/M
4 JOHN DALTON FRACKVILLE PA 920 65 14 38:14.09 12:20/M
5 WILLIAM THOMPSON CARLISLE PA 932 73 18 46:22.12 14:57/M
6 BILLIE EVANS HALLSTEAD PA 908 68 32 1:00:32.06 19:32/M
7 JOHN LUNDSTED JONESTOWN PA 936 53 33 1:01:02.19 19:41/M
 

Female 51 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CHRISTINE LEISEY HARRISBURG PA 940 53 3 27:32.39 8:53/M
2 ELAINE SALOMONE HARRISBURG PA 903 60 8 31:02.03 10:01/M
3 PATTY LUNDSTED JONESTOWN PA 935 52 13 33:57.23 10:57/M
4 MARY BETH ESPOSITO READING PA 902 56 17 46:10.23 14:54/M
5 REBECCA FLAIM JEROME PA 928 76 26 52:30.23 16:56/M
 

14 Mile Light

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BEN GARMAN STEVENS PA 602 14 1 2:11:30.81 9:24/M
2 SCOTT GARMAN STEVENS PA 603 45 2 2:11:31.84 9:24/M
3 BILL EGAN PERKASIE PA 616 34 4 2:15:38.72 9:41/M
 

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 AMY ZELINSKE LEBANON PA 678 43 3 2:14:21.62 9:36/M
2 SHARON UPDIKE HARRISBURG PA 572 44 5 2:22:58.80 10:13/M
3 KRISTIN MILFORD HARRISBURG PA 594 35 6 2:36:50.02 11:12/M
 

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ARCHIE NYAMEKYE LEBANON PA 631 9 59 4:27:16.85 19:05/M
2 ZACHERY KAYLOR LEBANON PA 556 12 110 5:24:37.52 23:11/M
3 LOGAN CHRONOWSKI BEAR CREEK TOWNSHIP PA 623 11 114 5:34:00.90 23:51/M
 

Female 13 to 17

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JULIA STITZEL LITITZ PA 661 13 100 5:14:05.72 22:26/M
2 KYLIE STITZEL LITITZ PA 660 13 101 5:14:05.78 22:26/M
 

Male 18 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MICHAEL DOVE LANCASTER PA 592 28 20 3:34:12.35 15:18/M
2 ZACHARY BEERS HARRISBURG PA 673 25 21 3:40:59.52 15:47/M
3 BRANDON GIFT NEWMANSTOWN PA 570 29 30 4:03:02.85 17:22/M
4 TIM KITTS CARLISLE PA 653 35 54 4:19:01.79 18:30/M
5 TRISTAN MELLINGER EPHRATA PA 552 18 64 4:30:28.56 19:19/M
6 OWEN MCCASKILL GLOUCESTER VA 765 23 92 5:02:58.91 21:38/M
7 JOSEPH GONZALEZ MARYSVILLE PA 662 29 109 5:21:09.38 22:56/M
 

Female 18 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 TAMI FABIAN JONESTOWN PA 651 33 12 3:06:15.43 13:18/M
2 NICOLE SIDLE JONESTOWN PA 645 31 14 3:09:29.22 13:32/M
3 LISA CLAY JONESTOWN PA 543 29 24 3:49:51.12 16:25/M
4 MIRANDA SHIRK ELIZABETHTOWN PA 624 35 25 3:51:03.61 16:30/M
5 ERIN GIFT NEWMANSTOWN PA 569 29 29 3:59:12.62 17:05/M
6 RHIANNON SWARTZ ROBESONIA PA 664 23 34 4:07:10.85 17:39/M
7 AUBREY STUBER KENNETT SQUARE PA 666 26 35 4:07:11.46 17:39/M
8 CANDACE OLSON JIM THORPE PA 668 30 36 4:07:12.97 17:39/M
9 TRACEY BREWBAKER MIDDLETOWN PA 583 33 39 4:10:09.58 17:52/M
10 KATARINA SCHORKHUBER MECHANICSBURG PA 553 18 41 4:11:37.81 17:58/M
11 KRISTEN DORMAN HARRISBURG PA 598 35 48 4:15:13.43 18:14/M
12 PAIGE GRIFFIN QUAKERTOWN, PA PA 537 29 78 4:44:32.39 20:19/M
13 EMILY MILLER ENOLA PA 595 35 80 4:49:13.54 20:40/M
14 KENDRA BRICKER LEMOYNE PA 605 29 82 4:49:15.38 20:40/M
15 ALYX LEE HARRISBURG PA 630 31 89 4:58:06.41 21:18/M
16 ALLISON SICA MECHANICSBURG PA 665 35 97 5:08:00.41 22:00/M
17 JESSICA DETTENWANGER LANCASTER PA 635 30 103 5:14:23.31 22:27/M
18 GLORIA VARGAS HARRISBURG PA 617 25 113 5:30:16.38 23:35/M
 

Male 36 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 RYAN KRAUS LEWISBURG PA 600 48 27 3:54:16.56 16:44/M
2 DAKOTA SMITH AQUEBOGUE NY 655 49 28 3:54:18.20 16:44/M
3 JIM DOUGHERTY MARYSVILLE PA 646 48 31 4:04:47.54 17:29/M
4 DENNIS DAVIS MECHANICSBURG PA 644 43 33 4:04:50.98 17:29/M
5 KEITH LAVALA HARRISBURG PA 654 46 55 4:20:47.70 18:38/M
6 TROY LINGENFELTER WINDSOR PA 578 42 56 4:20:50.83 18:38/M
7 SEAN KURTZ SCHUYLKILL HAVEN PA 562 47 67 4:33:32.06 19:32/M
8 CHRISTOPHER VADEN DOVER PA 587 49 68 4:34:18.47 19:36/M
9 NANXIN GUO CHESTER SPRINGS PA 607 39 73 4:35:23.59 19:40/M
10 GREG ARAMPATZIS SLATINGTON PA 633 39 76 4:39:28.92 19:58/M
11 TODD SITES CARLISLE PA 558 47 79 4:49:13.24 20:40/M
12 ROBERT LUNSFORD LANCASTER PA 629 37 84 4:50:55.74 20:47/M
13 CHRISTOPHER PALMERINO TIMONIUM MD 667 43 88 4:55:50.60 21:08/M
14 JOSHUA DAVIDSON MARIETTA GA 761 37 91 5:02:58.39 21:38/M
15 ROBERT NYLANDER MARSHALL VA 764 36 93 5:03:01.03 21:39/M
16 SCOTT YOUNG PORTSMOUTH VA 763 39 94 5:03:01.61 21:39/M
17 CHRIS PULLIAM TANEYTOWN MD 649 50 95 5:03:02.90 21:39/M
18 CRAIG STITZEL LITITZ PA 659 48 102 5:14:16.81 22:27/M
19 JOHN GRISCAVAGE MANCHESTER PA 634 43 104 5:14:24.60 22:27/M
20 MICHAEL IANNOTTI NEW HOLLAND PA 535 39 105 5:18:35.56 22:45/M
21 MATTHEW KAYLOR LEBANON PA 555 48 112 5:25:51.69 23:17/M
 

Female 36 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KAREN GURZENDA HARRISBURG PA 604 49 8 2:58:34.02 12:45/M
2 JENNIFER HERRERA DUNCANNON PA 609 38 10 3:03:21.54 13:06/M
3 JACLYN ALLWEIN MYERSTOWN PA 579 41 13 3:09:14.28 13:31/M
4 SUSAN BARTAK MECHANICSBURG PA 560 44 15 3:12:02.61 13:43/M
5 SHARON LAVALA HARRISBURG PA 531 45 16 3:14:13.39 13:52/M
6 LEANNE MARTIN 680 38 17 3:27:46.70 14:50/M
7 JOANNA CRANE 681 38 18 3:27:47.55 14:51/M
8 COLETTE MCNITT BAINBRIDGE PA 544 45 23 3:49:50.84 16:25/M
9 AMY-ANN SCHWOYER PINE GROVE PA 611 46 26 3:51:24.66 16:32/M
10 SARAH ADAMS FALLSTON MD 597 49 32 4:04:50.94 17:29/M
11 MEGAN DEVINE ST AUGUSTINE FL 619 45 37 4:07:20.52 17:40/M
12 AMANDA IAROSSI HUNTINGTOWN MD 675 38 38 4:07:24.14 17:40/M
13 FRANCINE ROSARIO PHILADELPHIA PA 674 40 40 4:11:30.35 17:58/M
14 BETHANY JOHNSON HARRISBURG PA 599 38 42 4:12:47.36 18:03/M
15 CASANDRA REIFSNYDER ENOLA PA 652 39 43 4:12:48.78 18:03/M
16 JESSICA STRAINING HARRISBURG PA 613 41 44 4:14:16.79 18:10/M
17 KAMMI BREDBENNER HUMMELSTOWN PA 612 38 45 4:14:20.37 18:10/M
18 KIMBERLY MOHNEY HARRISBURG PA 621 36 49 4:15:14.10 18:14/M
19 CARINE BERTOT CLARKSBURG MD 679 40 50 4:17:17.61 18:23/M
20 KIM ROCHE PALMYRA PA 571 49 53 4:17:28.08 18:23/M
21 BRANDI LECRONE CAROLINA SHORES NC 614 45 58 4:25:33.82 18:58/M
22 MICHELLE NYAMEKYE LEBANON PA 632 45 60 4:27:41.85 19:07/M
23 TERESA KLINGER CLEONA PA 640 49 63 4:30:23.89 19:19/M
24 MICHELE STEUBER MECHANICSBURG PA 658 38 65 4:32:21.89 19:27/M
25 JACKIE ISENBERG LIVERPOOL PA 545 41 66 4:32:24.19 19:27/M
26 ALEX KELLY YORK PA 538 50 71 4:34:28.50 19:36/M
27 CHRISTINA MOORE BROCKTON PA 590 40 74 4:39:27.68 19:58/M
28 LACEY TIMONY TAMAQUA PA 608 37 75 4:39:28.15 19:58/M
29 JANICE SITES CARLISLE PA 559 45 81 4:49:14.42 20:40/M
30 MISSI PIERSOL HARRISBURG PA 669 40 83 4:49:18.50 20:40/M
31 KELLY BRYANT CAMP HILL PA 642 47 87 4:55:49.80 21:08/M
32 JENNIFER WRIGHT POTTSTOWN PA 550 49 90 5:00:18.76 21:27/M
33 MEGAN JONES MECHANICSBURG PA 663 45 98 5:08:03.70 22:00/M
34 NICOLE GRACI MECHANICSBURG PA 670 42 99 5:08:23.82 22:02/M
35 JENNIFER DOJKA HONEY BROOK PA 534 43 106 5:18:41.60 22:46/M
DQ HEATHER SHAPPELL SCHUYLKILL HAVEN PA 563 47 DQ 4:10:32.02 17:54/M
 

Male 51 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 RASHESH NAGAR HARRISBURG PA 582 60 9 3:01:55.45 13:00/M
2 MARTIN LANGE PALMYRA PA 591 69 11 3:04:23.13 13:10/M
3 KEN WEILAND BELLEFONTE PA 676 51 22 3:42:30.34 15:54/M
4 MATTHEW FELBECK WERNERSVILLE PA 568 53 46 4:14:30.97 18:11/M
5 FREDERICK JOHNSON ANNVILLE PA 620 69 57 4:25:20.97 18:57/M
6 TERRY KELLY YORK PA 539 54 69 4:34:20.01 19:36/M
7 CARMELO GENCO FREELAND MD 540 56 70 4:34:27.60 19:36/M
8 JOHN GRIFFIN FAIRFIELD PA 541 51 72 4:34:28.54 19:36/M
9 FRANK MCHENRY MOUNTAIN TOP PA 650 59 85 4:52:40.27 20:54/M
10 MICHAEL SELINSKY HATBORO PA 643 60 86 4:52:44.91 20:55/M
11 CHARLES DALGLEISH VIENNA VA 762 64 96 5:03:04.21 21:39/M
12 WAYNE WRIGHT POTTSTOWN PA 551 54 107 5:20:28.63 22:53/M
13 JESSE BOYER IV DUNCANNON PA 547 51 108 5:21:08.06 22:56/M
14 RONALD KAYLOR LEBANON PA 554 72 111 5:25:51.61 23:17/M
15 THOMAS DOUGHERTY CHAMBERSBURG PA 593 70 116 5:47:57.25 24:51/M
 

Female 51 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DARLA GREENE HARRISBURG PA 580 51 7 2:58:32.88 12:45/M
2 CYNTHIA GOOD CARLISLE PA 557 67 19 3:33:30.40 15:15/M
3 TINA FELBECK WERNERSVILLE PA 567 53 47 4:14:32.18 18:11/M
4 AMY BOLLINGER HUMMELSTOWN PA 549 51 51 4:17:21.99 18:23/M
5 AMY RAFALKO GRANTVILLE PA 566 51 52 4:17:25.23 18:23/M
6 ROXANNE NORRIS LEBANON PA 639 60 61 4:30:22.79 19:19/M
7 BERTI GRONSKI LEBANON PA 622 66 62 4:30:23.04 19:19/M
8 CAROLYN DEBUQUE QUAKERTOWN PA 536 60 77 4:44:32.04 20:19/M
9 ANN CHRONOWSKI BEAR CREEK VILLAGE PA 548 69 115 5:34:21.61 23:53/M
 

14 Mile Heavy

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ERIC LANGE PALMYRA PA 710 46 1 2:50:35.07 12:11/M
2 BRANDON SWEENEY WOMELSDORF PA 719 32 2 3:00:06.75 12:52/M
3 MATTHEW HAHN PALMYRA PA 713 46 3 3:01:38.30 12:58/M
 

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 TAMMY TAYLOR CAMPHILL PA 690 41 4 3:25:06.62 14:39/M
2 PRIYANKA SRIVASTAVA HARRISBURG PA 687 23 13 4:17:47.47 18:25/M
 

Male 18 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MATTHEW KEELER CARLISLE PA 723 35 14 4:19:00.37 18:30/M
2 DAVID MELLINGER NEWVILLE PA 706 35 15 4:20:09.57 18:35/M
3 MICHAEL WINKELMAN NEWVILLE PA 712 35 17 4:22:10.22 18:44/M
4 ERNEST JENKINS DILLSBURG PA 716 29 18 4:25:28.81 18:58/M
5 COLIN O'BRIEN HARRISBURG PA 725 22 20 4:28:23.89 19:10/M
 

Male 36 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JOSHUA MCALISTER WAYNESBORO PA 689 37 5 3:25:06.67 14:39/M
2 CHRIS DOUGHERTY WEST CHESTER PA 691 45 7 4:11:29.89 17:58/M
3 KEITH FUQUA BLUE RIDGE SUMMIT PA 786 38 8 4:11:35.17 17:58/M
4 JIM ROBISON HANCOCK MD 788 50 9 4:11:39.74 17:59/M
5 JOHN LEHMAN HAGERSTOWN MD 789 43 10 4:11:46.02 17:59/M
6 DON VAN WIE BOONSBORO MD 787 50 11 4:12:29.50 18:02/M
7 DAN GREENE, JR EPHRATA PA 711 49 12 4:15:08.75 18:13/M
8 JASON WITMER CAMPHILL PA 705 41 16 4:20:21.55 18:36/M
9 STEVEN SCHORKHUBER MECHANICSBURG PA 708 43 19 4:28:13.94 19:10/M
10 DANIEL OLWEILER ELIZABETHTOWN PA 721 37 22 4:50:50.96 20:46/M
11 JOSEPH LOVE ENOLA PA 720 39 23 4:58:05.26 21:18/M
12 JAMES BEST WYOMISSING PA 718 45 24 5:16:02.35 22:34/M
13 JOSHUA STOKES SHERMANS DALE PA 709 41 25 5:32:53.30 23:47/M
 

Male 51 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MATTHEW MINNIER NORTHUMBERLAND PA 688 51 6 3:35:28.24 15:23/M
2 ROBERT STARR NEWVILLE PA 686 57 21 4:47:06.22 20:30/M
 

28 Mile Light

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CLINTON HEPLER CRANBERRY PA 193 40 1 3:46:40.80 8:06/M
2 MARK FISHER SHREWSBURY PA 115 42 2 4:57:55.93 10:38/M
3 RYAN KELLY FREDERICKSBURG PA 57 42 7 5:36:41.19 12:01/M
 

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 NATASHA NOLT MYERSTOWN PA 14 53 3 5:17:02.33 11:19/M
2 NANNETTE KACZMAREK MYERSTOWN PA 13 49 4 5:26:00.78 11:39/M
3 TAWNY HESELPOTH PORT TREVORTON PA 93 35 5 5:27:46.35 11:42/M
 

Male 18 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MICHAEL CAMPISI MILLERSBURG PA 91 27 12 6:40:30.92 14:18/M
2 KEENAN ALBRIGHT TOPTON PA 48 32 14 6:50:10.51 14:39/M
3 MATTHEW ROBISON JESSUP PA 99 28 21 7:23:26.70 15:50/M
4 TYLER HARDY BEAR CREEK TOWNSHIP PA 87 26 23 7:48:09.54 16:43/M
5 DYLAN CLAUSS TELFORD PA 111 24 24 7:53:00.33 16:54/M
6 AUSTIN SMITH COLUMBIA PA 116 32 25 7:53:00.83 16:54/M
7 TYLOR HEAGY NEWMANSTOWN PA 105 34 28 8:15:51.26 17:43/M
8 OWEN OMARI ANNVILLE PA 37 33 31 8:17:06.67 17:45/M
9 GREGORY OBIN NEWPORT PA 89 25 32 8:25:06.47 18:02/M
10 TYLER SCHULTZ DUNCANNON PA 27 35 33 8:38:59.08 18:32/M
11 JUSTIN BAKOW SEWICKLEY PA 101 34 34 8:39:24.30 18:33/M
12 STEPHEN HUDSON CHESWICK PA 73 35 40 8:51:10.78 18:58/M
13 JOSHUA TONTI PITTSBURGH PA 38 25 47 9:19:31.86 19:59/M
14 TYLER MOSES LANCASTER PA 94 32 55 9:56:45.56 21:19/M
DQ ROBERT DIPPOLITO POTTSTOWN PA 108 26 DQ 6:21:41.35 13:38/M
DQ BRIAN DOLAN LEBANON PA 378 32 DQ 8:15:44.61 17:42/M
 

Female 18 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JESSICA DALTON ALLENTOWN PA 92 32 18 7:14:30.46 15:31/M
2 LORA HARDY BEAR CREEK TOWNSHIP PA 88 32 27 8:12:24.14 17:35/M
3 MISTI HEAGY NEWMANSTOWN PA 104 35 29 8:15:51.31 17:43/M
4 LEAH SIMMON BELLEFONTE PA 82 20 48 9:26:29.98 20:14/M
5 CAILEIGH CAREI PITTSBURGH PA 109 28 53 9:53:23.27 21:12/M
6 KAITLYN CIRRINCIONE PITTSBURGH PA 110 27 54 9:53:24.16 21:12/M
7 MELISSA DEBELLO SEVEN VALLEYS PA 71 30 58 10:32:50.01 22:36/M
DQ THERESA BOYER JONESTOWN PA 19 34 DQ 3:06:15.41 6:39/M
DQ MELANIE WILLIAMS LEBANON PA 377 33 DQ 8:15:39.35 17:42/M
DQ HEATHER HIMEBACK LEBANON PA 376 33 DQ 8:15:40.80 17:42/M
 

Male 36 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MATTHEW PRITT JOHNSTOWN PA 67 50 11 6:36:09.44 14:09/M
2 JASON SHUNK FREDERICKSBURG PA 112 44 13 6:41:44.43 14:21/M
3 DUANE MCKEE MECHANICSBURG PA 95 44 16 7:03:28.83 15:07/M
4 SAM IREOLA DUNCANNON PA 40 43 17 7:08:30.00 15:18/M
5 SHANE HOVERTER CHAMBERSBURG PA 25 47 19 7:22:03.37 15:47/M
6 MARK STERNAGLE HARRISBURG PA 107 48 20 7:22:55.70 15:49/M
7 FIODOR STRIKOVSKI FALLSTON MD 69 48 22 7:35:34.80 16:16/M
8 KEN SUPSIC PALMYRA PA 26 36 35 8:39:49.59 18:34/M
9 SCOTT BARNHART ROCHESTER NY 113 36 41 8:52:33.62 19:01/M
10 DUSTIN CHAMBERLAIN HILTON NY 114 36 42 8:55:11.53 19:07/M
11 ALEX ARCHAWSKI ARDMORE PA 100 48 51 9:35:21.74 20:33/M
12 JUSTIN SARLESE PHOENIXVILLE PA 79 43 57 10:18:49.65 22:06/M
DQ VOCI BENNETT PHILADELPHIA PA 51 50 DQ 5:21:40.49 11:29/M
DQ BRANDON JACKSON WEST WYOMING PA 35 39 DQ 8:14:36.23 17:40/M
 

Female 36 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 AMY KELLY FREDERICKSBRG PA 56 42 6 5:36:40.47 12:01/M
2 COURTNEY SHERDEL HANOVER PA 54 46 8 5:50:40.32 12:31/M
3 VALERIE SNARE GETTYSBURG PA 55 42 9 5:50:41.41 12:31/M
4 KRISTY ALLEN HANOVER PA 53 46 10 5:50:42.64 12:32/M
DQ ELAINE DEMSKO LEBANON PA 17 45 DQ 3:06:11.95 6:39/M
DQ HEATHER KAUFMANN JONESTOWN PA 22 36 DQ 3:09:28.62 6:46/M
DQ STACEY JACKSON WEST WYOMING PA 34 37 DQ 8:14:33.78 17:40/M
 

Male 51 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JOHN GRONSKI LEBANON PA 85 65 15 7:00:17.23 15:01/M
2 GENE MIZDAIL HARRISBURG PA 41 56 26 7:56:54.61 17:02/M
3 PAUL GRUBBS YORK PA 72 63 36 8:40:40.38 18:36/M
4 RANDY GAECKLER ATLANTA GA 6 57 37 8:48:55.14 18:53/M
5 TIMOTHY KERNER SEA BRIGHT NJ 3 57 38 8:48:58.78 18:54/M
6 NEIL SALKOWSKI BEL AIR MD 4 56 39 8:48:59.25 18:54/M
7 ERIC STETSON MALVERN PA 117 52 50 9:35:19.80 20:33/M
8 NORM TONTI PITTSBURGH PA 52 57 56 9:59:32.41 21:25/M
 

Female 51 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DAWN JARVIS HARRISBURG PA 36 60 30 8:17:05.51 17:45/M
2 SUZANNE JOHNSON HAWLEY PA 106 52 43 9:01:06.63 19:20/M
3 MICHELLE SCHOCH ELYSBURG PA 7 62 44 9:01:43.68 19:21/M
4 CRYSTAL HOY HUMMELSTOWN PA 46 52 45 9:02:35.99 19:23/M
5 ROBBIN BABB MECHANICSBURG PA 44 52 46 9:02:36.96 19:23/M
6 LARA SIMMON BELLEFONTE PA 81 53 49 9:31:10.54 20:24/M
7 KIM HARTZELL LEBANON PA 66 60 52 9:36:46.82 20:36/M
DQ WENDY CAMASTA LEBANON PA 18 54 DQ 3:09:20.94 6:46/M
DQ TAMI BERGER-BREAULT AUBURN PA 80 53 DQ 3:42:29.76 7:57/M
DQ AMY LIGHTNER MYERSTOWN PA 64 53 DQ 6:22:07.99 13:39/M
 

28 Mile Heavy

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 STEVE CHRONOWSKI MACUNGIE PA 228 36 1 6:24:22.65 13:44/M
2 PAOLO SICA MECHANICSBURG PA 232 42 2 7:14:42.37 15:32/M
3 BRANDON FRYE WEST CHESTER PA 236 29 4 7:52:50.46 16:53/M
 

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 VICTORIA MEYER GRANTVILLE PA 244 31 3 7:25:32.11 15:55/M
2 MONICA HEPLER EMLENTON PA 189 48 5 7:59:37.82 17:08/M
3 JENNIFER JORDAN HAMBURG PA 180 49 15 9:09:01.98 19:36/M
 

Male 13 to 17

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 AYDIN BUYNAK THOMPSON PA 241 17 28 9:56:43.87 21:19/M
 

Male 18 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 NIC FEIDT MILLERSBURG PA 179 29 8 8:16:32.97 17:44/M
2 AARON MOORES GOLDSBORO PA 196 35 9 8:21:32.97 17:55/M
3 LUKE CATALFANO MIDDLETOWN PA 183 32 10 8:39:47.84 18:34/M
4 SETH MAURER HEGINS PA 214 31 11 8:39:49.06 18:34/M
5 MATTHEW HABERLE SPRING GROVE PA 215 26 14 9:08:57.66 19:36/M
6 WILLIAM SCHOMER DERRY PA 243 34 22 9:30:11.70 20:22/M
7 LAWRENCE HALL HARRISBURG PA 194 23 23 9:32:16.91 20:26/M
8 THAISEN NGUYEN HARRISBURG PA 195 23 24 9:32:17.15 20:26/M
9 GLENN KNIGHT HARRISBURG PA 226 24 27 9:56:15.62 21:18/M
10 TOAN TRAN LANCASTER PA 234 34 30 9:56:49.04 21:19/M
11 THOMAS TONTI PITTSBURGH PA 204 33 31 9:59:32.82 21:25/M
12 TOREN SHIRK HARRISBURG PA 353 34 32 10:24:29.81 22:18/M
13 CHRIS PEIFFER ONO PA 356 34 33 10:24:30.96 22:18/M
14 STEPHEN ALEXANDER WATERVILLE PA 355 35 34 10:24:31.01 22:18/M
15 BRET WIEST FREDERICKSBURG PA 357 34 35 10:24:32.12 22:18/M
16 AARON ULM LENHARTSVILLE PA 354 35 36 10:24:36.14 22:18/M
17 KYLE KUZO SEVEN VALLEYS PA 216 33 38 10:32:51.99 22:36/M
DQ TIMOTHY EDNER LANCASTER PA 221 30 DQ 5:06:10.45 10:56/M
DQ DEREK CROUSE HERSHEY PA 237 31 DQ 6:21:10.49 13:37/M
DQ COREY CLARK SCHWENKSVILLE PA 207 33 DQ 6:21:24.08 13:37/M
 

Female 18 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
DQ ANGELINA FULTON PITTSBURGH PA 229 19 DQ 6:21:50.65 13:38/M
 

Male 36 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MATTHEW HEPLER EMLENTON PA 190 47 6 7:59:38.60 17:08/M
2 CHRISTOPHER SIREN PALMYRA PA 238 36 7 8:02:15.79 17:13/M
3 EDWARD CHRONOWSKI BEAR CREEK TOWNSHIP PA 227 41 13 9:05:28.24 19:29/M
4 JOHN PRENDERGAST REEDSVILLE PA 175 49 18 9:27:51.25 20:17/M
5 JEREMIAH KAUFFMAN HAMBURG PA 223 44 19 9:30:05.18 20:22/M
6 ANDREW WALBECK SEWARD PA 231 38 20 9:30:10.05 20:22/M
7 TREVOR WICKS TYRONE PA 230 50 21 9:30:11.15 20:22/M
8 RON DANGLER PHILADELPHIA PA 160 42 26 9:52:16.02 21:09/M
9 CHADWICK BUYNAK THOMPSON PA 240 41 29 9:56:44.08 21:19/M
DQ SCOTT SCHALLER WASHINGTON NJ 188 41 DQ 6:21:39.34 13:38/M
 

Male 51 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ANTHONY D'ANTONIO ANNVILLE PA 211 51 12 8:55:53.07 19:08/M
2 JONATHAN HENDLER DOYLESTOWN PA 239 62 16 9:18:57.78 19:58/M
3 JAMES SHORT BANGOR PA 182 51 17 9:27:50.42 20:17/M
4 WALTER MELNYK HAVERTOWN PA 191 53 25 9:35:22.23 20:33/M
5 DANIEL B SORGE LEWISBERRY PA 176 60 37 10:29:47.37 22:30/M