Center Banner
 

LVC Dutchmen XC Invite

September 11, 2021



Final Team Results - Men

High School Boys

Team - Central York

Finish Position - 1

Team Score (places): 44

Team Score (times): 1:25:06.60

Ave Time:17:01.40

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 169 CHRISTIAN HENRY 10 4 4 16:28.20 16:28.20 0:39.60
2 162 SEAN BAXTER 12 6 10 16:59.80 33:28.00 1:11.20
3 167 ELI EISENBERGER 12 8 18 17:02.90 50:30.80 1:14.30
4 163 TYLER BILLET 12 12 30 17:16.90 1:07:47.70 1:28.30
5 180 ZACHARY SOWERS 11 14 44 17:18.90 1:25:06.60 1:30.30
6 173 NATHAN KOPP 12 (21)   17:38.30 1:42:44.90 1:49.70
7 176 THOMAS ROMIG 11 (22)   17:38.90 2:00:23.70 1:50.30
8 182 OWEN STRICKLER 12 More Than 7   17:40.10 2:18:03.80 1:51.50
9 181 AUSTIN STRICKLER 10 More Than 7   17:53.40 2:35:57.20 2:04.80
10 166 BRADEN DACHEUX 11 More Than 7   17:59.30 2:53:56.40 2:10.70
11 161 RYAN BAHR 10 More Than 7   19:15.20 3:13:11.50 3:26.60
12 177 JAKE SCHAEFER 10 More Than 7   19:16.30 3:32:27.80 3:27.60
13 171 BRAYDEN KING 10 More Than 7   19:16.90 3:51:44.60 3:28.20
14 184 JETT WITTE 11 More Than 7   20:00.40 4:11:44.90 4:11.80
15 160 JONAH ARNOLD 10 More Than 7   20:13.30 4:31:58.20 4:24.70
16 183 JAEGER WITTE 11 More Than 7   21:25.20 4:53:23.40 5:36.60
17 164 SHANE COLLINS 11 More Than 7   21:45.40 5:15:08.70 5:56.80
18 172 JONATHAN KING 9 More Than 7   22:08.80 5:37:17.50 6:20.20
19 178 KAMERON SHEFFER 10 More Than 7   24:05.60 6:01:23.00 8:17.00
20 170 NICK ILGEN 9 More Than 7   25:14.80 6:26:37.70 9:26.20
21 185 KURTIS ZHANG 10 More Than 7   26:12.90 6:52:50.50 10:24.20
22 175 BRENNAN PRINGLE 10 More Than 7   27:04.70 7:19:55.20 11:16.10
23 168 DANIEL FETTERS 9 More Than 7   27:51.70 7:47:46.90 12:03.10

Team - St. Joseph's Prep

Finish Position - 2

Team Score (places): 111

Team Score (times): 1:28:21.50

Ave Time:17:40.30

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 401 QUINN WORRELL 12 5 5 16:57.90 16:57.90 1:09.30
2 387 PATRICK  CASEY 12 17 22 17:26.30 34:24.20 1:37.70
3 395 CONNOR MC DONALD 12 23 45 17:41.00 52:05.10 1:52.30
4 394 MATT MALONE 11 24 69 17:41.90 1:09:46.90 1:53.30
5 397 WYATT NEEDHAM 12 42 111 18:34.60 1:28:21.50 2:46.00
6 388 BRENDAN DOUGHERTY 11 (43)   18:36.40 1:46:57.80 2:47.70
7 392 JOE KILPATRICK 11 (61)   19:16.60 2:06:14.40 3:28.00
8 390 CONOR FLAHERTY 10 More Than 7   20:08.30 2:26:22.60 4:19.60

Team - Cedar Crest

Finish Position - 3

Team Score (places): 114

Team Score (times): 1:27:55.00

Ave Time:17:35.00

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 100 LUKE HINEGARDNER 12 3 3 16:11.70 16:11.70 0:23.10
2 96 BEN CAUSAK 10 11 14 17:15.40 33:27.10 1:26.80
3 104 BEN MCELROY 12 18 32 17:35.30 51:02.30 1:46.70
4 105 VISETH MENG 9 34 66 18:07.80 1:09:10.10 2:19.20
5 112 TYLER STEFFY 11 48 114 18:44.90 1:27:55.00 2:56.30
6 111 OWEN SPARKS 11 (50)   18:47.70 1:46:42.70 2:59.10
7 106 DERRICK NOLAN 11 (55)   18:55.30 2:05:37.90 3:06.70
8 103 EVAN KITCHENS 9 More Than 7   20:40.60 2:26:18.50 4:52.00
9 110 BENJAMIN SHEFFIELD 10 More Than 7   20:47.60 2:47:06.10 4:59.00
10 97 REED FRETZ 10 More Than 7   20:51.00 3:07:57.00 5:02.40
11 102 SAMUEL JOFFY 11 More Than 7   22:00.70 3:29:57.70 6:12.10

Team - Pamyra

Finish Position - 4

Team Score (places): 124

Team Score (times): 1:28:58.30

Ave Time:17:47.70

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 356 ALEX NAZEERI 12 13 13 17:18.30 17:18.30 1:29.70
2 364 QUINTON TOWNSEND 12 15 28 17:19.90 34:38.20 1:31.30
3 345 NATHAN BERARDUCCI 12 25 53 17:46.50 52:24.60 1:57.90
4 352 ALEX LEVKULICH 12 30 83 17:59.40 1:10:24.00 2:10.80
5 365 JAKE VOTTERO 10 41 124 18:34.30 1:28:58.30 2:45.70
6 361 KARL SODERSTEDT 12 (46)   18:41.40 1:47:39.60 2:52.80
7 363 JOSH TOWNSEND 10 (59)   19:15.40 2:06:55.00 3:26.80
8 351 COLIN KIRKPATRICK 11 More Than 7   19:44.60 2:26:39.50 3:56.00
9 353 CAMDEN LYNCH 11 More Than 7   19:44.80 2:46:24.30 3:56.20
10 366 ETHAN YORTY 9 More Than 7   19:49.90 3:06:14.10 4:01.30
11 354 LOGAN MIERZWICKI 10 More Than 7   20:09.90 3:26:24.00 4:21.30
12 358 AUSTIN PEASE 12 More Than 7   20:13.80 3:46:37.70 4:25.10
13 360 ROMAN SCHELHORN 12 More Than 7   20:14.40 4:06:52.00 4:25.70
14 359 DANIEL RAY 9 More Than 7   21:47.90 4:28:39.80 5:59.30
15 349 JASON FOUTZ 9 More Than 7   21:49.60 4:50:29.40 6:01.00
16 348 MAX DAVIS 9 More Than 7   22:05.40 5:12:34.70 6:16.70
17 355 NICK MINNICH 12 More Than 7   22:06.00 5:34:40.60 6:17.40
18 367 BRAYDEN ZETTLEMOYER 10 More Than 7   22:16.60 5:56:57.10 6:28.00
19 350 ANDREW JOHNSON 9 More Than 7   22:19.20 6:19:16.30 6:30.60
20 357 RANDY NHIM 11 More Than 7   23:59.00 6:43:15.30 8:10.40
21 347 PARKER CRUM 9 More Than 7   25:05.00 7:08:20.20 9:16.40
22 362 GRAYSON TEETS 11 More Than 7   25:29.60 7:33:49.80 9:41.00

Team - Boiling Springs

Finish Position - 5

Team Score (places): 140

Team Score (times): 1:29:19.80

Ave Time:17:52.00

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 64 TOMMY CRUM 11 9 9 17:04.70 17:04.70 1:16.10
2 68 CONNOR PETULA 10 10 19 17:07.10 34:11.80 1:18.50
3 70 JAKE SOKOLOFSKY 11 31 50 18:00.60 52:12.40 2:12.00
4 66 BRAELEN MOWE 11 36 86 18:15.10 1:10:27.50 2:26.50
5 69 OWEN PURDY 10 54 140 18:52.40 1:29:19.80 3:03.80
6 67 TYLER NOLTE 12 (94)   21:50.60 1:51:10.40 6:02.00
7 65 PARKER HOWARD 10 (96)   22:15.60 2:13:25.90 6:27.00

Team - Annville-Cleona

Finish Position - 6

Team Score (places): 165

Team Score (times): 1:30:45.20

Ave Time:18:09.10

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 21 JAHMAR GONZALEZ-ALLIE 11 16 16 17:23.00 17:23.00 1:34.40
2 23 LANDON HOSTETTER 9 26 42 17:56.90 35:19.80 2:08.20
3 27 CHASE WATSON 12 29 71 17:58.90 53:18.70 2:10.30
4 18 DREW DORSEY 11 45 116 18:39.00 1:11:57.60 2:50.40
5 16 MATT CLEMSON 9 49 165 18:47.60 1:30:45.20 2:59.00
6 26 WILL TSHUDY 12 (70)   19:35.20 1:50:20.40 3:46.60
7 25 JACOB MILLS 12 (72)   19:41.40 2:10:01.70 3:52.70
8 22 JARED HOSTETTER 11 More Than 7   21:06.40 2:31:08.10 5:17.80
9 20 GEORGE GAYDOS 11 More Than 7   22:02.90 2:53:11.00 6:14.30
10 13 DOMINIC BASSELGIA 9 More Than 7   22:47.30 3:15:58.30 6:58.70
11 15 ALEX BRIMMER 12 More Than 7   23:24.00 3:39:22.20 7:35.40
12 19 GAVIN FUNCK 12 More Than 7   24:11.80 4:03:34.00 8:23.20
13 17 BRAIDEN DOLAN 11 More Than 7   25:40.80 4:29:14.80 9:52.20

Team - Lebanon

Finish Position - 7

Team Score (places): 226

Team Score (times): 1:32:04.40

Ave Time:18:24.90

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 228 CALEB HERSHEY 2 2 15:59.30 15:59.30 0:10.70
2 234 GAVIN SHEETZ 28 30 17:58.40 33:57.70 2:09.80
3 236 CARTER TROAIN 62 92 19:17.60 53:15.30 3:29.00
4 230 TYLER LONG 66 158 19:23.80 1:12:39.00 3:35.20
5 231 JAMES MATTHEWS 68 226 19:25.40 1:32:04.40 3:36.80
6 237 IVAN VELZAQUEZ (69)   19:25.90 1:51:30.30 3:37.30
7 227 SAMUEL DAVENPORT (73)   19:47.90 2:11:18.10 3:59.30
8 226 JONATHAN BELTRAN-GARCIA More Than 7   19:50.70 2:31:08.80 4:02.10
9 233 BRENDON SHAAK More Than 7   19:54.60 2:51:03.40 4:06.00
10 225 OWEN ARNOLD-PAINE More Than 7   20:35.80 3:11:39.10 4:47.20
11 235 COLE SHOWERS More Than 7   20:43.20 3:32:22.20 4:54.50
12 232 YOUNES NAIMI More Than 7   20:43.60 3:53:05.80 4:55.00
13 229 JALIK HILL More Than 7   21:17.90 4:14:23.70 5:29.30

Team - Northern Lebanon

Finish Position - 8

Team Score (places): 235

Team Score (times): 1:33:21.40

Ave Time:18:40.30

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 319 AYDEN KRALL 12 32 32 18:00.60 18:00.60 2:12.00
2 312 BENJAMIN BRASSART 12 33 65 18:04.40 36:05.00 2:15.80
3 325 TYLER MEYER 12 38 103 18:27.60 54:32.50 2:39.00
4 315 ZACHARIAH HERB 12 65 168 19:23.60 1:13:56.10 3:35.00
5 327 CALEB SANDERS 10 67 235 19:25.30 1:33:21.40 3:36.70
6 318 NATHAN KLINGLER 10 (74)   19:53.20 1:53:14.50 4:04.60
7 311 AIDEN BERTRAND 11 (75)   19:54.40 2:13:08.90 4:05.80
8 313 CARTER CHESLOCK 10 More Than 7   19:58.00 2:33:06.80 4:09.40
9 317 WILLIAM HILLEGAS 10 More Than 7   20:15.80 2:53:22.50 4:27.20
10 316 SAMUEL HILLEGAS 12 More Than 7   21:59.90 3:15:22.40 6:11.30
11 310 KENNETH BATTISTELLI 11 More Than 7   22:10.70 3:37:33.00 6:22.10
12 321 VLAD KUDLANOV 10 More Than 7   22:35.30 4:00:08.30 6:46.70
13 322 SKYLAR MCGINITY 11 More Than 7   23:00.70 4:23:08.90 7:12.00
14 320 GAVIN KUBICA 10 More Than 7   24:09.80 4:47:18.70 8:21.20
15 324 XANDER MCQUAIDE 10 More Than 7   24:58.70 5:12:17.30 9:10.10

Team - Northern

Finish Position - 9

Team Score (places): 238

Team Score (times): 1:33:48.20

Ave Time:18:45.70

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 297 COLIN SNYDER 10 20 20 17:37.60 17:37.60 1:49.00
2 288 JADEN HEPNER 12 37 57 18:22.10 35:59.70 2:33.50
3 283 TYLER BEATY 12 58 115 19:12.90 55:12.60 3:24.30
4 285 FORREST DOHNER 12 60 175 19:15.90 1:14:28.40 3:27.30
5 295 ELIAS SANTOS 11 63 238 19:19.80 1:33:48.20 3:31.20
6 287 ROWAN FISHER 11 (83)   20:33.70 1:54:21.80 4:45.10
7 296 JOE SANTOS 11 (88)   20:39.20 2:15:01.00 4:50.60
8 289 TREY HEPNER 9 More Than 7   20:47.70 2:35:48.70 4:59.10
9 298 GARRETT WEBER 12 More Than 7   20:57.50 2:56:46.20 5:08.90
10 293 KAI O'BRINE 10 More Than 7   20:59.30 3:17:45.50 5:10.70
11 286 AIDAN FISHER 9 More Than 7   21:10.80 3:38:56.20 5:22.20
12 284 JOSEPH COYNE 9 More Than 7   22:04.40 4:01:00.50 6:15.80
13 290 SEAN HIGGINS 10 More Than 7   22:29.00 4:23:29.50 6:40.40

Team - Garden Spot

Finish Position - 10

Team Score (places): 241

Team Score (times): 1:33:57.40

Ave Time:18:47.50

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 201 ALAN KROCK 11 39 39 18:31.90 18:31.90 2:43.30
2 203 JOSIAH MARTIN 12 40 79 18:32.50 37:04.30 2:43.90
3 207 FINN WENRICH 12 52 131 18:50.60 55:54.90 3:02.00
4 197 WILLIAM CULBERT 12 53 184 18:51.00 1:14:45.80 3:02.40
5 206 THOMAS WATT 10 57 241 19:11.60 1:33:57.40 3:23.00
6 202 ASHTON MARTIN 9 (90)   20:58.80 1:54:56.20 5:10.20
7 200 TREVOR JONES 9 (97)   22:36.90 2:17:33.00 6:48.20
8 204 EIAN MINDY 12 More Than 7   22:44.30 2:40:17.20 6:55.70
9 198 SETH DETAVERNIER 10 More Than 7   23:15.20 3:03:32.40 7:26.60

Team - Bishop McDevitt

Finish Position - 11

Team Score (places): 264

Team Score (times): 1:35:02.50

Ave Time:19:00.50

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 52 NATE SCHAEDLER 10 19 19 17:35.90 17:35.90 1:47.30
2 51 TONY MYERS 12 35 54 18:10.50 35:46.30 2:21.90
3 50 ALEC MOLNAR 12 51 105 18:50.60 54:36.90 3:02.00
4 53 ZACHARY SCHEIB 10 79 184 20:08.70 1:14:45.50 4:20.10
5 44 ZACHARY GARDINER 11 80 264 20:17.00 1:35:02.50 4:28.40
6 55 MATTHEW WANING 11 (91)   21:05.30 1:56:07.70 5:16.70
7 41 ETHAN CONRAD 12 (93)   21:11.20 2:17:18.80 5:22.60
8 47 OWEN JENKINS 12 More Than 7   22:38.40 2:39:57.10 6:49.70
9 48 CHRISTOPHER KRALL 12 More Than 7   23:20.70 3:03:17.80 7:32.10
10 45 ZACH HARDEN 9 More Than 7   23:23.00 3:26:40.80 7:34.40
11 42 CONNOR FAZZOLARI 9 More Than 7   24:32.20 3:51:12.90 8:43.60
12 49 JONATHAN LUO 10 More Than 7   24:39.60 4:15:52.50 8:51.00
13 54 ZACK SCHROEDER 10 More Than 7   25:20.70 4:41:13.10 9:32.00

Team - Central Dauphin

Finish Position - 12

Team Score (places): 273

Team Score (times): 1:34:54.30

Ave Time:18:58.90

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 141 TIMOTHY RODEN 11 1 1 15:48.70 15:48.70 0:00.00
2 139 COOPER OFAK 12 27 28 17:57.90 33:46.50 2:09.30
3 128 CONNER FOXWELL 11 77 105 19:59.90 53:46.30 4:11.30
4 137 CALEB MENDOLIA 11 82 187 20:31.40 1:14:17.70 4:42.80
5 129 SEAN FRIST 12 86 273 20:36.60 1:34:54.30 4:48.00
6 135 JAKE KIESOW 10 (87)   20:37.80 1:55:32.00 4:49.20
7 132 DOMINIC JORDAN 12 (89)   20:40.40 2:16:12.40 4:51.80
8 133 LANDEN KALBARCZYK 12 More Than 7   20:41.80 2:36:54.20 4:53.20
9 130 RYAN HANSHAW 12 More Than 7   20:46.70 2:57:40.80 4:58.10
10 142 CARTER STORRY 11 More Than 7   20:56.30 3:18:37.10 5:07.70
11 140 CONNER O'NEILL 11 More Than 7   21:04.80 3:39:41.90 5:16.20
12 134 AJ KEENEY 9 More Than 7   21:29.60 4:01:11.50 5:41.00
13 131 KONRAD HERCHER 10 More Than 7   21:37.50 4:22:48.90 5:48.90
14 125 MATT BUCK 10 More Than 7   22:45.90 4:45:34.70 6:57.30
15 143 LOGAN TOWSEN 9 More Than 7   24:02.30 5:09:37.00 8:13.70
16 138 NELSON NWOKEJI 11 More Than 7   26:15.00 5:35:51.90 10:26.40
17 126 TONY CABA 9 More Than 7   27:56.80 6:03:48.70 12:08.20

Team - CD East

Finish Position - 13

Team Score (places): 332

Team Score (times): 1:41:48.10

Ave Time:20:21.70

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 81 NOAH SPAYD 12 7 7 17:02.20 17:02.20 1:13.60
2 74 CHAI BRANDENBURG 10 47 54 18:42.60 35:44.80 2:54.00
3 82 ISAIAH THOMAS 12 85 139 20:36.30 56:21.10 4:47.70
4 79 MICHAEL LAGO 12 95 234 21:55.80 1:18:16.80 6:07.20
5 78 ILYAS HUSSAIN 10 98 332 23:31.30 1:41:48.10 7:42.70
6 75 AJ CARTER 10 (101)   26:16.20 2:08:04.30 10:27.60
7 77 DIEGO HIDALGO 11 (103)   29:49.30 2:37:53.50 14:00.70
8 80 MYLES REILLY 12 More Than 7   30:12.70 3:08:06.20 14:24.10

Team - Milton Hershey

Finish Position - 14

Team Score (places): 345

Team Score (times): 1:38:06.40

Ave Time:19:37.30

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 259 AAYOMI OLADEJO 11 56 56 19:05.90 19:05.90 3:17.30
2 247 JOSH ACOSTA 11 64 120 19:22.80 38:28.60 3:34.20
3 255 EDYN MARSLAND 12 71 191 19:35.70 58:04.20 3:47.10
4 263 ELIJAH WARD 12 76 267 19:58.70 1:18:02.90 4:10.10
5 258 RICHARD MITCHELL 12 78 345 20:03.60 1:38:06.40 4:15.00
6 252 TAJH DELGADO 12 (81)   20:23.90 1:58:30.20 4:35.30
7 254 MALICK IBELA 12 (84)   20:35.30 2:19:05.50 4:46.70
8 262 CHASE USNER 11 More Than 7   20:54.40 2:39:59.80 5:05.80
9 248 MATTHEW BURGER 10 More Than 7   21:11.60 3:01:11.40 5:23.00
10 261 ARIC TURNER 9 More Than 7   21:13.20 3:22:24.50 5:24.60
11 260 CALEB SIKALIS 12 More Than 7   21:23.00 3:43:47.50 5:34.40
12 251 CONNER DARNOFALL 11 More Than 7   21:49.40 4:05:36.80 6:00.80
13 264 JADEN ZERFASS 12 More Than 7   22:59.40 4:28:36.10 7:10.70
14 249 MILON BURTON 10 More Than 7   24:52.30 4:53:28.40 9:03.70
15 253 ALEXANDER GARBER 9 More Than 7   27:31.80 5:21:00.10 11:43.20

Team - Souther Columbia Area

Finish Position - 15

Team Score (places): 437

Team Score (times): 1:56:34.00

Ave Time:23:18.80

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 384 ETHAN RUSH 10 44 44 18:36.60 18:36.60 2:48.00
2 385 BRENDAN SANTORE 11 92 136 21:06.60 39:43.10 5:18.00
3 383 NATHAN HOY 12 99 235 24:20.30 1:04:03.40 8:31.70
4 382 JACOB DAVIS 11 100 335 24:39.70 1:28:43.10 8:51.10
5 381 NICK CHESNEY 12 102 437 27:50.90 1:56:34.00 12:02.30

Team - Susquehanna Township

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 409 LANDON FAULKNER 11 Less Than 5   18:41.80 18:41.80 2:53.20
2 412 MICHAEL THIEBLEMONT 10 Less Than 5   23:09.30 41:51.10 7:20.70
3 411 DOMINICK MUCCI 9 Less Than 5   26:23.00 1:08:14.10 10:34.40

Team - Greenwood

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 215 BRILL LOGAN 12 Less Than 5   20:23.70 20:23.70 4:35.10
2 214 TAYLOR JOHN 10 Less Than 5   22:50.80 43:14.40 7:02.20

Team - Unattached

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 414 RICARDO ALMEIDA 12 Less Than 5   16:12.80 16:12.80 0:24.20
2 902 BLAKE WENGER 10 Less Than 5   17:17.80 33:30.50 1:29.20

Team - Harrisburg Christian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name GRADE O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 217 KRAVETS MATT 12 Less Than 5   20:25.40 20:25.40 4:36.70