Center Banner
 

Joshua House St Patrick's Day 5k / 10k

Age Group Results

March 17, 2018




Joshua House 5k Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-55 56-61 62-99
Joshua House 5k Women: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-55 56-61 62-99
Joshua House 10k Men: Top Finishers 15-19 20-29 30-39 40-49 50-55 56-61 62-99
Joshua House 10k Women: Top Finishers 15-19 20-29 30-39 40-49 50-55 56-61

Joshua House 5k

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 AJ KILMARTIN 1128 14 3 20:38.67 6:39/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 SARAH MIHM 1111 28 1 20:16.35 6:32/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CAROLYN DONALDSON 1102 44 32:53.26 10:36/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BRENDAN MCNELIS BELLWOOD PA 697 7 48 34:29.50 11:07/M
2 AIDEN LEWIS TYRONE PA 692 10 81 51:45.45 16:42/M
3 NOAH ZELJAK PORT MATILDA PA 1096 7 82 52:16.60 16:52/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 LILY MCNELIS BELLWOOD PA 699 9 60 36:44.89 11:51/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 IAN IMLER 1115 14 4 20:55.10 6:45/M
2 AIDEN DETWILER 1124 11 8 23:35.87 7:36/M
3 ANTHONY LOWERY TYRONE PA 1099 12 9 23:39.33 7:38/M
4 AARRON LAIRD ALTOONA PA 686 13 24 27:41.50 8:56/M
5 THOMAS SUTT ALTOONA PA 1085 11 33 29:58.90 9:40/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 HAYLEY ANGIOLIERI HOLLIDAYSBURG PA 446 14 27 28:39.30 9:15/M
2 JORDAN STAHLMAN BELLEFONTE PA 1080 12 41 32:15.26 10:24/M
3 GRACE MCCRACKEN 1113 14 49 34:31.64 11:08/M
4 AMELIA SCHOLTZ 1114 12 58 35:52.33 11:34/M
5 LYDIA SOULT 1121 14 68 38:54.41 12:33/M
6 CADENCE DIEHL 1126 11 75 42:23.44 13:40/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BRANDON HOMAN 1104 16 5 22:05.47 7:07/M
2 ABRAHAM BLACK 1127 15 13 25:29.49 8:13/M
3 MATTHEW CALDANA MOSHANNON PA 458 17 26 28:14.79 9:06/M
4 EVAN NYQUIST BELLEFONTE PA 1044 16 42 32:28.51 10:28/M
5 STEVEN COLYER TYRONE PA 649 18 63 37:02.80 11:57/M
6 COLBY PANNEBAKER TYRONE PA 1048 19 64 37:03.17 11:57/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 HARLEY STAHLMAN BELLEFONTE PA 1078 16 43 32:28.62 10:28/M
2 AGGIE HOOVER HOLLIDAYSBURG PA 670 15 73 42:08.69 13:35/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MATTHEW RIMMEY BELLWOOD PA 1056 26 6 22:41.95 7:19/M
2 MATTHEW CHERRY HELLERTOWN PA 474 21 17 25:43.66 8:18/M
3 ANTHONY IRACA 1105 26 21 26:45.43 8:38/M
4 TYLER POORMAN TYRONE PA 1050 27 40 31:41.75 10:13/M
5 RYAN BRESSLER TYRONE PA 454 26 72 41:33.44 13:24/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KATHLEEN CIANCI 1107 27 7 23:14.71 7:30/M
2 SARAH COX TYRONE PA 651 27 18 25:51.29 8:20/M
3 ELIZABETH SCHNEEBERGER-KLOTZ HUNTINGDON PA 1064 26 31 29:03.30 9:22/M
4 BRITTANY HARRIS TYRONE PA 663 27 56 35:30.13 11:27/M
5 EMILY EVEY ALTOONA PA 656 25 74 42:18.94 13:39/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DONALD LEEPER TYRONE PA 690 36 10 24:07.82 7:47/M
2 TED ZELJAK PORT MATILDA PA 1097 38 11 24:44.28 7:59/M
3 CHRISTOPHER MARTIN STATE COLLEGE PA 694 31 14 25:30.74 8:14/M
4 RYAN MCCRACKEN 1112 37 39 31:36.77 10:12/M
5 DAN SOLOMON TYRONE PA 1073 37 53 34:46.13 11:13/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 FLANNERY O'ROURKE PITTSBURGH PA 1046 36 2 20:32.10 6:37/M
2 VANESSA NEGAARD 1106 31 20 26:15.66 8:28/M
3 MELISSA WELKER TYRONE PA 1092 34 22 27:19.28 8:49/M
4 ERIN SWATSWORTH 1131 37 29 28:59.33 9:21/M
5 ANDREA TEETERS HUNTINGDON PA 1086 36 32 29:21.42 9:28/M
6 MEGAN BEAVER JAMES CREEK PA 449 34 37 31:32.21 10:10/M
7 TANYA NOCERA COLUMBUS OH 1042 30 51 34:41.76 11:11/M
8 KRISTI ROSS TYRONE PA 1057 31 52 34:41.84 11:11/M
9 FAWN BALDAUF TYRONE PA 448 34 55 35:29.99 11:27/M
10 CHERYL ZELJAK PORT MATILDA PA 1095 36 59 36:32.48 11:47/M
11 KRISTEN MCNELIS BELLWOOD PA 698 36 62 36:55.69 11:55/M
12 TANIA GERMINO TYRONE PA 660 31 66 37:17.48 12:02/M
13 CHRISTINA SOULT 1120 39 69 38:54.41 12:33/M
14 NICOLE BRESSLER DANVILLE PA 453 35 71 41:33.44 13:24/M
15 DANIELLE HART ALUM BANK PA 664 35 79 49:41.53 16:02/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 TIM CALDANA MOSHANNON PA 459 49 15 25:31.32 8:14/M
2 MIKE WEITZEL STATE COLLEGE PA 1091 46 30 29:02.41 9:22/M
3 DAVID ANGIOLIERI HOLLIDAYSBURG PA 445 48 35 31:03.68 10:01/M
4 WESLEY PLANTHABER HUNTINGDON PA 1049 49 38 31:33.42 10:11/M
5 JARROD STAHLMAN BELLEFONTE PA 1079 45 47 34:23.94 11:05/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JILL SUTT ALTOONA PA 1084 47 28 28:40.97 9:15/M
2 TAMMY TOPAR TYRONE PA 1087 47 54 35:26.99 11:26/M
3 HELEN HUGHES HUNTINGDON PA 675 47 61 36:50.48 11:53/M
4 MELISSA MATCHOCK HOLLIDAYSBURG PA 695 48 70 39:50.18 12:51/M
5 WENDY BUSH TYRONE PA 457 46 78 49:41.53 16:02/M
6 MARCY HERZOG ALTOONA PA 667 42 80 49:41.65 16:02/M
Top

Male 50 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 STEVE HORELL ALTOONA PA 673 54 12 24:48.73 8:00/M
2 STEVE MORRISSEY ALTOONA PA 700 54 16 25:39.25 8:16/M
Top

Female 50 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CHRISTY HUBER TYRONE PA 674 54 23 27:20.48 8:49/M
2 SUE SCOTT TYRONE PA 1065 53 25 27:43.49 8:56/M
3 KIM SALYARDS ROARING SPRING PA 1061 53 45 33:32.80 10:49/M
4 BARB STAHLMAN BELLEFONTE PA 1077 51 46 34:23.74 11:05/M
5 TAMMY HARMON TYRONE PA 662 55 57 35:30.93 11:27/M
Top

Male 56 to 61

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CHARLES TRAVIS HOUTZDALE PA 1089 56 19 26:03.70 8:24/M
Top

Female 56 to 61

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BOBBI BOLLINGER ALTOONAA PA 451 59 67 38:53.39 12:33/M
2 JEANNETTE SHANNON ALTOONA PA 1067 57 76 42:55.72 13:51/M
Top

Male 62 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DAVE LEEPER HOLLIDAYSBURG PA 689 65 34 30:18.46 9:46/M
2 EDWARD O'ROURKE PENNINGTON NJ 1045 73 36 31:19.27 10:06/M
Top

Female 62 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ANGELINE LEEPER HOLLIDAYSBURG PA 688 63 50 34:37.15 11:10/M
2 CHRIS WAGNER HOLLIDAYSBURG PA 1090 68 65 37:05.47 11:58/M
3 JULIA HEINRICH PENNINGTON NJ 665 63 77 46:55.61 15:08/M
 

Joshua House 10k

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 RAY WORRELL 1101 37 1 33:12.61 5:21/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KATE REMILLARD EBENSBURG PA 1053 39 7 41:56.84 6:46/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ZACHARY KOHLER WARRIORS MARK PA 684 16 2 35:36.63 5:45/M
2 JOSEPH KOHLER WARRIORS MARK PA 683 18 6 39:14.96 6:20/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 PHI DO 1110 17 57 1:02:17.86 10:03/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JAIME RUMMEY 1103 28 4 36:46.24 5:56/M
2 ERIC HORELL ALTOONA PA 672 27 8 42:31.69 6:51/M
3 JONAH SALYARDS ROARING SPRING PA 1060 22 10 42:54.90 6:55/M
4 JACOB YOUNG UNIVERSITY PARK PA 1094 22 14 46:27.41 7:30/M
5 BRANDON ZITSCH ALTOONA PA 1098 25 41 55:53.25 9:01/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 COLLEEN KELLY ALTOONA PA 677 25 9 42:37.18 6:52/M
2 CHEYANNE ALBERT 1108 28 12 43:19.32 6:59/M
3 SARAH KLAWINSKI EBENSBURG PA 680 25 23 50:40.38 8:10/M
4 VANESSA SNYDER GRAMPIAN PA 1072 29 29 51:41.12 8:20/M
5 MARIE ECKELS CLEARFIELD PA 654 28 47 58:32.82 9:26/M
6 ALYSSA MCCOMBIE HASTINGS PA 696 25 56 1:01:09.81 9:52/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 AJ KELLY 1123 36 3 36:21.90 5:52/M
2 TRAVIS KOGARISE 1109 37 5 38:33.42 6:13/M
3 JEFF KISS 1117 34 13 44:02.43 7:06/M
4 SHANE COWHER TYRONE PA 650 37 15 46:56.15 7:34/M
5 RICHARD KRUISE ALTOONA PA 685 34 21 50:05.82 8:05/M
6 VAN CORNISH 1122 38 32 53:40.61 8:39/M
7 RYAN SKOMRA EBENSBURG PA 1071 37 33 53:52.86 8:41/M
8 MATT GERMINO TYRONE PA 659 33 51 59:11.54 9:33/M
9 MIKE MILLER 1129 32 52 59:11.94 9:33/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 AMBER PORT WILLIAMSBURG PA 1051 33 18 49:41.74 8:01/M
2 JESSICA AYRES CLEARFIELD PA 447 38 27 51:14.64 8:16/M
3 CHELSY SCANLAN HOWARD PA 1063 30 39 55:46.74 9:00/M
4 KATE KILCOYNE ALTOONA PA 678 34 42 56:05.59 9:03/M
5 ASHLEY DAVIDSON TYRONE PA 653 30 48 58:56.46 9:30/M
6 ASHLEY MILLER 1116 32 49 59:06.25 9:32/M
7 APRIL FALLON JOHNSTOWN PA 657 34 50 59:06.45 9:32/M
8 AMY SUNSERI PATTON PA 1082 31 55 1:01:09.63 9:52/M
9 BETSY REBAR OLANTA PA 1052 31 58 1:02:57.54 10:09/M
10 JENNIFER LEGRAND HASTINGS PA 691 39 61 1:05:48.75 10:37/M
11 REBECCA BURNS ALTOONA PA 456 38 63 1:09:35.99 11:13/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JASON SUTT ALTOONA PA 1083 47 11 43:10.98 6:58/M
2 FRANK SANDERS 1130 43 19 49:43.77 8:01/M
3 DEAN KOHLER WARRIORS MARK PA 682 43 22 50:36.39 8:10/M
4 DAVID STEIN 1118 42 34 54:07.79 8:44/M
5 BRIAN JUBECK ALTOONA PA 676 41 40 55:46.75 9:00/M
6 LARRY CUSICK HOUTZDALE PA 652 48 45 58:15.95 9:24/M
7 D J NOEL NANTY GLO PA 1043 42 62 1:08:51.44 11:06/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 HULLY HOOVER HOLLIDAYSBURG PA 671 48 17 48:55.12 7:53/M
2 GINA GRAHAM CLEARFIELD PA 661 45 20 49:51.53 8:02/M
3 ANNIE CLAY DUNCANSVILLE PA 475 43 24 50:55.32 8:13/M
4 AYRLEN SARVER 1125 47 25 51:06.52 8:15/M
5 HEATHER HIGH HOLLIDAYSBURG PA 668 45 26 51:11.61 8:15/M
6 TRICIA MACENO ALTOONA PA 693 46 30 52:01.94 8:23/M
7 NICHOLLE ORSBORNE ALTOONA PA 1047 41 36 54:31.39 8:48/M
8 TERRI RHONE ALTOONA PA 1055 49 46 58:24.31 9:25/M
9 PAM CODER TYRONE PA 533 46 53 59:12.75 9:33/M
10 KELLY MUNLY ALTOONA PA 1040 43 54 59:46.99 9:38/M
11 JILL FLEMING ALLENSVILLE PA 658 49 59 1:03:47.78 10:17/M
12 AMY N’GUETTIA STATE COLLEGE PA 1041 42 60 1:05:41.83 10:36/M
13 JULIE BERLINER BELLWOOD PA 450 43 64 1:11:16.78 11:30/M
Top

Male 50 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JOE FRANCE 1119 55 31 52:33.54 8:29/M
2 MIKE RHONE ALTOONA PA 1054 50 43 57:14.27 9:14/M
Top

Female 50 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 PATTI CASWELL TYRONE PA 460 50 44 58:12.51 9:23/M
Top

Male 56 to 61

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MARK SALYARDS ROARING SPRING PA 1062 56 16 46:59.72 7:35/M
2 TIM SHEEHAN ALTOONA PA 1070 58 35 54:20.81 8:46/M
Top

Female 56 to 61

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CINDI STANTON TYRONE PA 1081 59 37 54:58.81 8:52/M
2 AMY BRISBIN TYRONE PA 455 58 38 55:22.30 8:56/M
Top

Male 62 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 RICK EICHELBERGER HOPEWELL PA 655 63 28 51:35.40 8:19/M