Center Banner
 

Tussey mOUnTaiNBACK 50 Mile Relay & Ultra Marathon

Relay Results

October 07, 2018



Men's Open Relay - Supra

Place Team No Bib No Team/Participant Name City   Time Pace
1 100   Dharma Bums     5:49:01.90 6:59/M
    100 ANDREW HANNA STATE COLLEGE PA      
    101 David Kennedy University Park PA      
 
2 104   NowHere We Go     6:56:20.30 8:20/M
    104 GENO LEONE STATE COLLEGE PA      
    105 Craig MILLER STATE COLLEGE PA      

Men's Open Relay - Tri / Quad

Place Team No Bib No Team/Participant Name City   Time Pace
1 143   The Replacements     5:58:58.30 7:11/M
    143 ALEX GORNICK STATE COLLEGE PA      
    144 Joshua Kerr State College PA      
    145 Tyler Kerr State College PA      
    146 William Noland State College PA      
 
2 136   Safety Third     6:08:47.86 7:23/M
    136 WYLIE BELASIK PHILADELPHIA PA      
    137 Sarah Morrison Philadelphia PA      
    138 HJay Proctor Philadelphia PA      
 
3 147   TJ and the Trainers     6:35:57.32 7:55/M
    147 SAM ALEXANDER STATE COLLEGE PA      
    148 Ryan Burke State College PA      
    149 Juliane Genevro Bellefonte PA      
    150 TJ Patterson State college PA      
 
4 139   Team Cattle Drive     6:36:56.28 7:56/M
    139 MIKE HIRTHLER LANGHORNE PA      
    140 Thomas Marsden Philadelphia PA      
    141 Daniel Nichols Philadelphia PA      
    142 Thomas Nichols Philadelphia PA      
 
5 117   Hill Doctors     6:46:51.34 8:08/M
    117 MATTHEW JANIK WIMINGTON NC      
    118 Michael Janik State College PA      
    119 Manish Kumar State College PA      
 
6 128   Oregon East     8:10:05.14 9:48/M
    128 GARTH EVERETT PENNSDALE PA      
    129 Kris Parsons Wellsboro PA      
    130 Michael Scalzone Corning NY      
    131 Randy White Hughesville PA      

Men's Open Relay - Standard

Place Team No Bib No Team/Participant Name City   Time Pace
1 176   Deep Six Racing     5:27:13.79 6:33/M
    176 DANIELLE CERRONI-PEPE HERMTIAGE PA      
    177 Gianna Guerino Farrell PA      
    178 Matthew Kisenwether State College PA      
    179 Rick Koubek Hummelstown PA      
    180 Greg Lackey Pittsburgh PA      
    181 Matt Lanagan State College PA      
 
2 266   USMA Black and Gold (1)     5:44:18.67 6:53/M
    266 CHASE HARKINS BETHEL ME      
    267 Nathaniel Meade West Point NY      
    268 Jacob Ryser West Point NY      
    269 Dalton Stahl West Point NY      
    270 John Sweeney West Point NY      
    271 Justin Trapp Mt. Sterling OH      
 
3 272   USMA Black and Gold (2)     5:59:39.24 7:12/M
    272 CONOR KRATSAS AUSTIN TX      
    273 Cole Lindell West Point NY      
    274 Philippe Sanchez West Point NY      
    275 Kevin Shinnick West Point NY      
    276 Felix Thibodeau Hermon ME      
 
4 217   Omega Block     6:00:27.93 7:13/M
    217 LAUREN DENNIS STATE COLLEGE PA      
    218 Jerry Harrington Port Matilda PA      
    219 Christopher Hartman State College PA      
    220 Shawn Murdzek East Hartford CT      
    221 Robert Nystrom STATE COLLEGE PA      
    222 Sean Santellanes Del Rio TX      
 
5 277   USMA Black and Gold (3)     6:07:22.24 7:21/M
    277 KEVIN GUARDINO WEST POINT NY      
    278 Paul Luebke Madison WI      
    279 Ryan Rocca West Point NY      
    280 John Swanson New Milford CT      
    281 Jack Swanton West Point NY      
    282 Chase Willis West Point NY      
 
6 229   Push It Down!!     6:25:45.23 7:43/M
    229 DEREK ALEXANDER REEDSVILLE PA      
    230 Matthew Popowicz Pittsburgh PA      
    231 Emily Shank Yeagertown PA      
    232 Matthew Shank Yeagertown PA      
    233 Tyler Walker Belleville PA      
    234 Dick Yearick Reedsville PA      
 
7 235   Rabies Awareness Pro-Am Fun Run Race for the Cure     6:51:53.66 8:14/M
    235 RONALD ROVANSEK PORT MATILDA PA      
    359 WILLIAM MCMICHOLAS      
    360 JACK ROVANSEK      
    361 DAVID ROVANSEK      
    362 ABRAHAM ROVANSEK      
 
8 254   The Rhabdo Runners     7:09:49.17 8:36/M
    254 ERIC BRIDENBAUGH ALTOONA PA      
    255 Michaella Carey Moscow PA      
    256 Gage Dalton CENTRE HALL PA      
    257 James Magurno III State College PA      
    258 Steven Prosser State College PA      
    259 Evan Wagner Centre Hall PA      
 
9 113   Hair Today, Gone Tomorrow     7:16:35.13 8:44/M
    113 MICHAEL LEE STATE COLLEGE PA      
    114 Randy MOORE State College PA      
    115 TUCKER NEWBERRY Oakton VA      
    116 ANDREW WARNER State College PA      
    114 GRANT NEWBERRY      
 
10 300   Kilty Pleasures     7:23:40.76 8:52/M
    300 CHRISTOPHER DOCHAT STATE COLLEGE PA      
    301 Benjamin Heim Port Matilda PA      
    302 Doug Hochstetler Allentown PA      
    303 Andrew Krebs State College PA      
    304 Richard Lally State College PA      
    305 Jonathan Salazer State College PA      
 
11 161   Bacon Bits     7:31:27.34 9:02/M
    161 BRIAN EGLI MECHANICSBURG PA      
    162 Eric Egli Zelienople PA      
    163 Kyle Houser Woodward PA      
    164 Megan Houser State College PA      
    165 Dan Smeck Enola PA      
 
12 236   Running Roots     8:07:08.22 9:45/M
    236 LUIS DUQUE UNIVERSITY PARK PA      
    237 Art Gover Centre Hall PA      
    238 Tracey Harpster Huntingdon PA      
    239 Curt McConnell State College PA      
    240 Felipe Montes Bellefonte PA      
    241 Jim Sellmer Port Matilda PA      

Men's Open Relay - Mega

Place Team No Bib No Team/Participant Name City   Time Pace
1 166   Bjorn to Run     5:51:35.37 7:02/M
    166 STEVEN BODNER BOALSBURG PA      
    167 TOM CALI State College PA      
    168 Costas Maranas STATE COLLEGE PA      
    169 DAVID Moore Camp Hill PA      
    170 MARTHA NELSON Washington DC      
    JOHN DOMICO      
    ANDREW MAGUIRE      
 
2 350   Worst Bonding Exercise     7:03:43.60 8:28/M
    350 NATHAN GORDON CENTRE HALL PA      
    351 Chad Harpster bellefonte PA      
    352 Jacob Hebdon state college PA      
    353 Jason Michaels Bellefonte PA      
    354 Andrew Pflugfelder spring mills PA      
    355 Lucas Rankin Bellefonte PA      
    356 Scott Rossman Bellefonte PA      
    357 John Schall Julian PA      
 
3 342   Nittany's Finest     7:30:44.13 9:01/M
    342 DANIEL COONS BELLEFONTE PA      
    343 Mark Evans montgomery PA      
    344 Ryan Kelley Williamsport PA      
    345 Kyle Moore Lewisburg PA      
    346 Sean M Noel Boalsburg PA      
    347 Michelle O'Connor Bellefonte PA      
    348 Timothy O'Malley Montoursville PA      
    349 J Ski Williamsport PA      

Women's Open Relay - Tri / Quad

Place Team No Bib No Team/Participant Name City   Time Pace
1 106   Agronauts     8:53:05.56 10:40/M
    106 AMANDA BURTON STATE COLLEGE PA      
    107 Suzanne Fleishman State College PA      
    108 Meredith Persico Darien CT      

Women's Open Relay - Standard

Place Team No Bib No Team/Participant Name City   Time Pace
1 171   Da Procrastinators     7:28:19.52 8:58/M
    171 ALLISON FOX STATE COLLEGE PA      
    172 Meghan McDoniel State College PA      
    173 Christine Nims State College CO      
    174 Erica Pitcavage STATE COLLEGE PA      
    175 Ellen Polites State College PA      
 
2 289   PerSISTERs     7:44:23.89 9:17/M
    289 KATIA DYRDA MONT-ROYAL QC      
    290 Jeany Ellis Toronto ON      
    291 Maggie Ellis State College PA      
    292 Kristie Kaufman State College PA      
    293 Stephanie Velegol State College PA      
 
3 212   Momma Sue and her ducklings     7:51:41.33 9:26/M
    212 BRIANNA BRIANNA STATE COLLEGE PA      
    213 Alyssa Giedroc Howard PA      
    214 Paige Lucas WARRIORS MARK PA      
    215 Karen Miller Port Matilda PA      
    216 Sue Reese Bellefonte PA      

Mixed Open Relay - Supra

Place Team No Bib No Team/Participant Name City   Time Pace
1 102   Honey Badger Don't Care     6:00:28.53 7:13/M
    102 CLAYTON BOUCHARD LYKENS PA      
    103 Sage Hart Jersey Shore PA      

Mixed Open Relay - Tri / Quad

Place Team No Bib No Team/Participant Name City   Time Pace
1 109   Fight AND Flight     6:44:48.64 8:06/M
    109 TRISTAN COFER BELLEFONTE PA      
    110 Emily Sandall State College PA      
    111 Kira Turnham State College PA      
    112 Charlie Vasey State College PA      
 
2 120   I'M HUNGRY!     7:09:11.20 8:35/M
    120 CHRISTINE BORST PETERSBURG PA      
    121 David Borst Petersburg PA      
    122 Amy Prokop Huntingdon PA      
    123 Kayla Thompson Martinsburg PA      
 
3 132   Oregon East 2     7:37:28.67 9:09/M
    132 MARK DOHLE BRIGHTON MA      
    133 Katelyn Martens Brighton MA      
    134 William Martens Hughesville PA      
    135 Emily Miller Montoursville PA      
 
4 124   Jimmy's Choos (L)     8:15:58.34 9:55/M
    124 MARA MODZESKI BOALSBURG PA      
    125 Allan Moulds Philadelphia PA      
    126 Krista Moulds North Wales PA      
    127 Natasha Tirko State College PA      

Mixed Open Relay - Standard

Place Team No Bib No Team/Participant Name City   Time Pace
1 223   Parke Diem     6:53:13.81 8:16/M
    223 ADRIAN BENEDETTI STATE COLLEGE PA      
    224 Leslie Hendricks State College PA      
    225 Talley Kayser State College PA      
    226 Timothy Mateer State College PA      
    227 Will Rice State College PA      
    228 Lucy Rummler State College SC      
 
2 194   Kisenwether+     7:14:43.97 8:42/M
    194 MICHAEL GOLDFINE LEMONT PA      
    195 Jim Kisenwether State college PA      
    196 Katie Kisenwether ROCKVILLE MD      
    197 Liz Kisenwether State College PA      
    198 Jim Myers Boalsburg PA      
    199 Sherry Tirko Warriors Mark PA      
 
3 294   Alexanders and the great amazing team     7:15:59.13 8:43/M
    294 CYNTHIA ALEXANDER STATE COLLEGE PA      
    295 Jacob Alexander State College PA      
    296 Michael Baron State College PA      
    297 Christopher Cessna State College PA      
    298 Kayne Milhomme State College PA      
    299 Marcy Milhomme State College PA      
 
4 260   The Yellow Rubber Ducks     7:40:57.41 9:13/M
    260 KRISTINA ANECKSTEIN STATE COLLEGE PA      
    261 Sara Beth Battaglia Port Matilda PA      
    262 Michael Domiano Bellefonte PA      
    263 Bryan Glick Boalsburg PA      
    264 Becky Smith Port Matilda PA      
    265 Cameron Speer BELLEFONTE PA      
 
5 182   I have to run AND come up with a team name?     8:10:26.71 9:49/M
    182 LARRY HERROLD SUNBURY PA      
    183 Shawnee Lutcher McEwensville PA      
    184 Tooraj Mirshahi Lewisburg PA      
    185 David Riviello Danville PA      
    186 Chris Seiler Paxinos PA      
    187 Rebecca STAMETZ Shamokin PA      
 
6 206   MilliporeSigma     8:10:51.70 9:49/M
    206 RYAN ADAMS BELLEFONTE PA      
    207 Emily Barrey Howard PA      
    208 Barry Campbell Milesburg PA      
    209 Candace Price Bellefonte PA      
    210 Todd Smith Bellefonte PA      
    211 Forrest Wenrick Woodward PA      
 
7 200   Leggy Vines     8:22:35.17 10:03/M
    200 KRISTY BORRELLI STATE COLLEGE PA      
    201 Erin Connolly State College PA      
    202 Elizabeth Egan Boalsburg PA      
    203 Marvin Hall State College PA      
    204 Rodrigo Masip Ano STATE COLLEGE PA      
    205 Giovani Stefani Fae State College PA      
 
8 155   Appalachian Ghost Panthers     8:29:12.20 10:11/M
    155 KYLEE AMMERMAN BELLEFONTE PA      
    156 Blake Cooper State College PA      
    157 David Johnson Crafton PA      
    158 Bill Mahoney State College PA      
    159 Monica Mahoney State College PA      
    160 Stacey Nowicki Lemont PA      
 
9 283   We Thought They Said Rum     8:46:49.60 10:32/M
    283 STEPH LORD-WETHERINGTON STATE COLLEGE PA      
    284 Lindsay Puhlman Pleasant gap PA      
    285 Alicia Swope Houtzdale PA      
    286 Bradley Swope Spring Mills PA      
    287 Michelle Swope Spring Mills PA      
    288 Max Wetherington State College PA      
 
10 248   Smells Like Team Spirit     9:10:47.30 11:01/M
    248 BRYAN GUNNING HAMPSTEAD MD      
    249 Leigh Gunning Hampstead MD      
    250 Harry Tomlin bellefonte PA      
    251 Michelle Tomlin Hampstead MD      
    252 Patrick Tomlin ocean view NJ      
    253 Scott Tomlin Hampstead MD      
 
11 242   Scrambled Legs     9:16:05.60 11:07/M
    242 MARC BURNS PLEASANT GAP PA      
    243 Derek Hoover Lock Haven PA      
    244 Rachel Horne State College PA      
    245 Abby Lanager Pleasant gap PA      
    246 Melanie Medina Bellefonte PA      
    247 Garrett Toothman State College PA      
 
12 188   Jimmy's Choos (R)     9:33:47.21 11:29/M
    188 VINCENT AGRESTO STATE COLLEGE PA      
    189 Colleen Chatlos King of Prussia PA      
    190 Sherman Hasselstrom Philadelphia PA      
    191 Scott Modzeski Boalsburg PA      
    192 Bryan Proska Milmont Park PA      
    193 Cheryl Proska Milmont Park PA      

Mixed Open Relay - Mega

Place Team No Bib No Team/Participant Name City   Time Pace
1 326   Muddy Runners Team A     7:42:50.17 9:15/M
    326 TRISTAN ASHCROFT SPRING CITY PA      
    327 Lisa Gentile Huntingdon PA      
    328 David Hsiung Huntingdon PA      
    329 Joel Pheasant ALEXANDRIA PA      
    330 Henry Thurston-Griswold Huntingdon PA      
    331 Valeriia Yablunovska Huntingdon PA      
    332 Eric Yoder Huntingdon PA PA      
    333 Alexander Zegarelli Medfield MA      
 
2 334   Muddy Runners Team B     8:01:15.67 9:38/M
    334 KATHLEEN DICKEY HUNTINGDON PA      
    335 Will Dickey Huntingdon PA      
    336 Jacob Gordon Huntingdon PA      
    337 Gerald Kruse Huntingdon PA      
    338 James Meersman Huntingdon PA      
    339 Territa Poole Huntingdon PA      
    340 Rebecca Weldon HUNTINGDON PA      
    341 Sam Williams Mechanicsburg PA      

Men's Masters Relay - Mega

Place Team No Bib No Team/Participant Name City   Time Pace
1 318   The Old Men of the Mountains     10:16:50.10 12:20/M
    318 ROBERT DVORSKY STATE COLLEGE PA      
    319 George Etzweiler State College PA      
    320 Arnold Gasche State College PA      
    321 Paula Jech State College PA      
    322 John Knepley Boalsburg PA      
    323 Stephen Liadis Bellefonte, PA      
    324 Julian Maynard Boalsburg PA      
    325 Harold Woodruff State College PA      

Women's Masters Relay - Tri / Quad

Place Team No Bib No Team/Participant Name City   Time Pace
1 151   Ain't No Mountain Flat Enough     6:28:33.25 7:46/M
    151 CAROLE DUDUKOVICH PORT MATILDA PA      
    152 Meira Minard State College PA      
    153 Tara Murray State College PA      
    154 Jaimie Wright State College PA      

Mixed Masters Relay - Standard

Place Team No Bib No Team/Participant Name City   Time Pace
1 306   Return of the Avocados     8:00:12.75 9:36/M
    306 SALLY BONDURANT STATE COLLEGE PA      
    307 Lynn Jaffe State College PA      
    308 Barry D Kernfeld State College PA      
    309 Marty Klanchar State College PA      
    310 Bernie Ryan Venice FL      
    311 Teresa Timmerman State. College PA      
 
2 312   Fit After Fifty     8:35:54.22 10:19/M
    312 TERESA HARRISON KINNELON NJ      
    313 Mark Hilliard BOALSBURG PA      
    314 Mary Hilliard BOALSBURG PA      
    315 Maryellen Moen State College PA      
    316 William Moen State College PA      
    317 Mark Monahan Vernon NJ