Center Banner
 

Humdinger Trail Races

Age Group Results

March 04, 2017




Dinger-Lite (4.7 Miles) Men: Top Finishers 1-10 11-15 26-30 36-40 41-45 46-50 56-60
Dinger-Lite (4.7 Miles) Women: Top Finishers 1-10 11-15 21-25 26-30 31-35 36-40 41-45 46-50 56-60 61-99
Humdinger (7.8 Miles) Men: Top Finishers 11-15 16-20 26-30 31-35 36-40 41-45 46-50 51-55 56-60 61-99
Humdinger (7.8 Miles) Women: Top Finishers 11-15 26-30 31-35 36-40 41-45 46-50 51-55 56-60 61-99
Dinger-Plus (13.8 Miles) Men: Top Finishers 26-30 31-35 36-40 41-45 46-50 51-55 56-60 61-99
Dinger-Plus (13.8 Miles) Women: Top Finishers 31-35 36-40 41-45 46-50 51-55

Dinger-Lite (4.7 Miles)

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JAKOB COLES BLOOMSBURG PA 74 18 1 38:16.20 8:09/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MICHELLE ADAMS VENANGO PA 1 28 6 46:31.76 9:54/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 GABRIEL FRY DANVILLE PA 255 8 40 1:17:33.51 16:30/M
2 CASEY MILLS DANVILLE PA 384 10 46 1:23:47.64 17:50/M
3 CONNER PRATT CARBONDALE PA 404 9 47 1:24:30.54 17:59/M
4 GRIFFON YOUNG DANVILLE PA 497 10 54 1:40:20.64 21:21/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 LEA HALL COLLEGEVILLE PA 298 10 52 1:31:42.36 19:31/M
Top

Male 11 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MORGAN GAVITT HUGHESVILLE PA 259 13 2 41:10.11 8:46/M
2 ERIC LAWLER NEWPORT PA 358 15 7 46:45.00 9:57/M
3 TY HALL COLLEGEVILLE PA 297 12 21 1:00:21.10 12:50/M
4 GAVIN FRY DANVILLE PA 256 11 22 1:00:24.11 12:51/M
5 BENJAMIN BULGER DANVILLE PA 64 15 39 1:15:01.19 15:58/M
Top

Female 11 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BELLA JOHNS DANVILLE PA 304 13 20 59:30.76 12:40/M
2 KENDRA STOUT MIFFLINVILLE PA 461 11 23 1:01:05.89 13:00/M
Top

Female 21 to 25

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 VICTORIA CHAPMAN KULPMONT PA 71 22 38 1:11:45.81 15:16/M
Top

Male 26 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 RYAN SINGER CALIFON NJ 438 28 3 43:39.64 9:17/M
2 CHAD RESENDES KULPMONT PA 416 26 5 46:08.25 9:49/M
3 MATT DUFFORD CATAWISSA PA 99 30 19 58:45.27 12:30/M
Top

Female 26 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KAITLYN SINGER CALIFON NJ 437 28 12 52:33.28 11:11/M
2 KATIE MAZOL DANVILLE PA 379 26 25 1:02:42.39 13:20/M
3 AMANDA SPOCK WHITE HAVEN PA 447 29 27 1:03:46.60 13:34/M
4 LARYSSA SHAFFER JERSEY SHORE PA 434 27 29 1:07:45.87 14:25/M
5 MEGHAN BUISMAN BERWICK PA 63 28 36 1:11:15.76 15:10/M
6 NICOLE PUHLICK SOUTH WILLIAMSPORT PA 411 29 43 1:20:37.93 17:09/M
Top

Female 31 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JULIE RITTER MUNCY PA 419 32 30 1:08:43.79 14:37/M
2 JESSICA PRATT SIMPSON PA 405 35 42 1:19:16.17 16:52/M
Top

Male 36 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JOSH HADEN HAZLETON PA 267 36 4 44:32.70 9:29/M
2 JASON KUNEC MECHANICSBURG PA 352 40 13 52:45.14 11:13/M
3 MICHAEL CAPITA BLOOMSBURG PA 69 38 14 54:10.20 11:31/M
4 BEN ESHELMAN BLOOMSBURG PA 202 36 18 58:34.03 12:28/M
5 BRIAN GETTIG BEAR CREEK TOWNSHIP PA 262 38 31 1:09:36.52 14:49/M
6 CHRIS HILL WILLIAMSPORT PA 284 38 37 1:11:17.63 15:10/M
7 JEFFREY HALL COLLEGEVILLE PA 270 40 53 1:32:03.47 19:35/M
Top

Female 36 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KRISTIE LAWLER NEWPORT PA 359 39 9 49:18.42 10:29/M
2 JAMIE BRUBAKER HALL COLLEGEVILLE PA 60 38 24 1:01:45.42 13:08/M
3 PAULA FALL BEAR CREEK TOWNSHIP PA 212 39 32 1:09:45.36 14:50/M
4 AMANDA ROBBINS BLOOMSBURG PA 422 37 34 1:10:48.93 15:04/M
5 CHERYL FRY DANVILLE PA 254 40 41 1:17:50.34 16:34/M
Top

Male 41 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JEREMY BIALECKI ORANGEVILLE PA 54 41 8 46:51.01 9:58/M
2 ERIC JOHNSON LEWISBURG PA 307 41 16 56:25.38 12:00/M
3 JASON STAMM DANVILLE PA 451 44 51 1:30:19.50 19:13/M
Top

Female 41 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 STEPHANIE LOVELL COGAN STATION PA 371 45 11 52:31.59 11:10/M
2 DAPHNE BIALECKI ORANGEVILLE PA 53 45 17 58:26.16 12:26/M
3 DELORES MILLS DANVILLE PA 385 43 45 1:23:18.36 17:43/M
4 LEOCADIA PALIULIS MILTON PA 396 41 50 1:26:00.49 18:18/M
5 AMANDA YOUNG DANVILLE PA 496 42 55 1:41:04.40 21:30/M
6 SHAWNA MEIGHAN BERWICK PA 383 41 56 1:44:53.26 22:19/M
Top

Male 46 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DARRELL READ RIVERSIDE PA 413 49 15 54:41.07 11:38/M
Top

Female 46 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 PAULA DOANE WILLIAMSPORT PA 96 50 35 1:10:53.26 15:05/M
2 LEEANN LOSS MIFFLINBURG PA 370 46 44 1:20:56.19 17:13/M
3 KATHYA ZINSZER WINFIELD PA 499 48 57 1:45:02.55 22:21/M
Top

Male 56 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DAVID TULE MUNCY PA 472 56 33 1:10:43.00 15:03/M
Top

Female 56 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MARTHA BRYDEN MUNCY PA 61 58 26 1:03:29.66 13:30/M
2 JILL WIEST LYKENS PA 488 58 28 1:07:18.03 14:19/M
3 VALERIE PRATT CARBONDALE PA 406 56 48 1:24:45.20 18:02/M
4 DONNA THOMPSON MILLVILLE PA 468 56 49 1:25:13.33 18:08/M
Top

Female 61 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 PATRICIA TURISSINI SCOTT TOWNSHIP PA 474 65 10 51:03.47 10:52/M
 

Humdinger (7.8 Miles)

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 STEVE TEMPLIN 296 44 1 1:01:35.97 7:54/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 AMANDA WILCZYNSKI MAYFIELD PA 489 34 11 1:13:58.84 9:29/M
Top

Male 11 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JOSH TIRPAK SELINSGROVE PA 470 15 26 1:21:59.48 10:31/M
2 ANDON JAMES NESCOPECK PA 303 13 85 1:41:21.89 13:00/M
Top

Female 11 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 SOPHIA SPRINGMAN PENNSDALE PA 449 14 141 2:03:39.60 15:51/M
Top

Male 16 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 TRAVIS KLINE NESCOPECK PA 343 16 79 1:39:53.09 12:48/M
2 WILLIE STREISEL TAMAQUA PA 463 17 158 2:15:31.04 17:22/M
Top

Male 26 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ANDREW MACHALICK GLEN MILLS PA 373 28 2 1:02:15.51 7:59/M
2 TYLER WAGNER SOUTH WILLIAMSPORT PA 482 29 4 1:08:20.25 8:46/M
3 BENJAMIN HESS HUGHESVILLE PA 281 28 30 1:22:26.20 10:34/M
4 DAN LAVAGE DANVILLE PA 357 27 35 1:24:58.77 10:54/M
5 DAVE RIVIELLO DANVILLE PA 420 26 37 1:26:04.17 11:02/M
6 GAVIN PARDOE LEWISBURG PA 397 29 83 1:40:32.59 12:53/M
7 ANDY PUHLICK SOUTH WILLIAMSPORT PA 410 29 127 1:56:11.00 14:54/M
Top

Female 26 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 TARYN WILK COAL TOWNSHIP PA 490 29 46 1:28:42.05 11:22/M
2 CATARINA MANNEY DANVILLE PA 375 29 52 1:31:11.90 11:41/M
3 NORA ALLEN DUBLIN PA 41 28 60 1:33:48.28 12:02/M
4 JACKIE HANZOK CARLISLE PA 273 27 77 1:38:04.60 12:34/M
5 HEATHER ROCHA DANVILLE PA 423 29 80 1:40:04.63 12:50/M
6 LINDSAY BAILEY LEWISBURG PA 46 28 84 1:41:20.27 12:59/M
7 NATASHA LINTON RIDGWAY PA 363 30 86 1:41:22.83 13:00/M
8 RAE-ELLAH BIDDLE DANVILLE PA 55 30 96 1:44:41.53 13:25/M
9 KELLY GONZALEZ EAST BRUNSWICK NJ 264 27 99 1:45:25.42 13:31/M
10 DANIELLE EARP TROUT RUN PA 122 29 102 1:46:51.47 13:42/M
11 ALAINA SMELKO DANVILLE PA 439 28 108 1:48:50.48 13:57/M
12 FARRAH KEDRIE DANVILLE PA 310 28 142 2:04:21.02 15:57/M
13 DESIREE BUFFINGTON DANVILLE PA 62 27 143 2:04:24.68 15:57/M
14 MIRANDA PETROVICH COAL TOWNSHIP PA 402 26 152 2:08:56.91 16:32/M
15 PEGGY STRUNK BLOOMSBURG PA 464 30 154 2:11:18.04 16:50/M
16 JORDAN WATKINS MOUNT CARMEL PA 484 26 164 2:24:51.37 18:34/M
Top

Male 31 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DAVID KRZEMINSKI DUNMORE PA 351 32 8 1:12:59.62 9:21/M
2 TRAVIS PREGNAR SCOTT TOWNSHIP PA 407 31 20 1:19:25.90 10:11/M
3 GEORGE WATSON SCRANTOON PA 485 31 23 1:21:55.70 10:30/M
4 JOSEPH STEIBEL HUMMELSTOWN PA 454 32 28 1:22:13.83 10:32/M
5 JOHN PYTKO BARNESVILLE PA 412 34 36 1:25:58.94 11:01/M
6 RICHARD MOGAVERO BLOOMSBURG PA 386 34 45 1:28:22.45 11:20/M
7 BRENNAN KOHRHERR BLOOMSBURG PA 348 31 53 1:31:13.53 11:42/M
8 MARC FALL BEAR CREEK PA 203 32 64 1:34:33.61 12:07/M
9 JEREMY ERVIN SUGARLOAF PA 163 34 71 1:35:30.98 12:15/M
10 STEPHEN PELUSO FLORAL PARK NY 399 33 105 1:47:23.80 13:46/M
11 ROSS CORDARO LAKE ARIEL PA 81 32 107 1:48:10.94 13:52/M
Top

Female 31 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 SARAH HALE ELYSBURG PA 269 34 19 1:17:55.78 9:59/M
2 LAURA NORK DANVILLE PA 394 35 27 1:22:13.74 10:32/M
3 KELLY DINAN LEWISBURG PA 94 35 40 1:26:30.28 11:05/M
4 JENNIFER KLINE BLOOMSBURG PA 342 32 41 1:26:32.05 11:06/M
5 NADINE LIPPA DUNMORE PA 364 31 57 1:32:31.53 11:52/M
6 NICOLE FALL BEAR CREEK PA 208 32 63 1:34:32.51 12:07/M
7 ANGELA SCHWEITZER SHAMOKIN PA 430 34 73 1:37:18.23 12:28/M
8 JENNIFER REED UNITYVILLE PA 414 35 76 1:37:56.97 12:33/M
9 ANASTACIA COONEY MUNCY PA 76 31 93 1:43:40.13 13:17/M
10 MELONIE SAPPE DUNMORE PA 426 34 100 1:46:28.65 13:39/M
11 JESSICA VERNOUSKI PITTSTON PA 478 31 106 1:48:08.18 13:52/M
12 DANIELLE BUSCH BERWICK PA 66 35 115 1:50:53.78 14:13/M
13 JANELLE FENSTERMACHER DANVILLE PA 89 34 132 1:58:54.94 15:15/M
14 JAMIE BURIAK FRACKVILLE PA 65 31 151 2:08:41.81 16:30/M
15 SARAH YOUNG PUNXSUTAWNEY PA 498 31 170 2:32:37.99 19:34/M
Top

Male 36 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BEN HALE ELYSBURG PA 268 36 7 1:12:36.92 9:18/M
2 ERIC SWEENEY HARRISBURG PA 466 40 9 1:13:48.02 9:28/M
3 GLEN STOOK BLOOMSBURG PA 460 40 10 1:13:49.01 9:28/M
4 BRIAN WOLFE SELINSGROVE PA 492 38 13 1:15:06.00 9:38/M
5 RUSS COTNER DANVILLE PA 83 39 21 1:20:53.64 10:22/M
6 MICHAEL SPAIDE DANVILLE PA 445 40 33 1:24:03.47 10:47/M
7 VICTOR BARVITSKIE SUNBURY PA 50 37 39 1:26:24.13 11:05/M
8 DAN OZLANSKI MARION HEIGHTS PA 395 40 49 1:30:26.08 11:36/M
9 ERIC FETHERSTON WILLIAMSPORT PA 224 38 56 1:32:14.26 11:49/M
10 TOM STEWART BLOOMSBURG PA 459 39 59 1:33:10.63 11:57/M
11 KEVIN SMITH HUGHESVILLE PA 441 37 72 1:35:38.14 12:16/M
12 CHADD ROADARMEL DANVILLE PA 421 37 91 1:42:57.89 13:12/M
13 LUCAS CUMMINGS TIOGA PA 88 39 122 1:53:37.58 14:34/M
14 NATHAN LENIG HALIFAX PA 361 39 138 2:00:53.83 15:30/M
15 MIKE ZURINSKY MONTOURSVILLE PA 500 40 147 2:06:36.52 16:14/M
16 ANTHONY FREY MONTOURSVILLE PA 251 40 148 2:07:10.95 16:18/M
17 ERIC STEELE MIFFLINBURG PA 453 39 156 2:12:11.47 16:57/M
18 ANTHONY GOMEZ BERWICK PA 263 36 161 2:16:35.92 17:31/M
Top

Female 36 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MICHELLE MARIOTTI OLD FORGE PA 376 39 22 1:21:45.58 10:29/M
2 KENDRA MARTIN HALIFAX PA 377 37 38 1:26:16.19 11:04/M
3 AMY TIRPAK SELINSGROVE PA 469 40 68 1:35:15.34 12:13/M
4 EMILY BARREY HOWARD PA 48 40 78 1:39:36.58 12:46/M
5 SABRINA LYONS MILTON PA 372 37 81 1:40:06.21 12:50/M
6 MELISSA LONG UNITYVILLE PA 368 39 82 1:40:23.20 12:52/M
7 SHELLEY SMITH HUGHESVILLE PA 442 36 87 1:41:26.42 13:00/M
8 JESSICA CLEMENS NEW COLUMBIA PA 73 38 88 1:41:26.79 13:00/M
9 AIMEE DILORETTO BLOOMSBURG PA 93 38 95 1:44:10.81 13:21/M
10 ANGIE ALEXANDER MONTOURSVILLE PA 21 37 97 1:44:45.69 13:26/M
11 TIFFANY SECHRIST COGAN STATION PA 432 39 110 1:49:07.99 13:59/M
12 MICHELE EDWARDS LOCK HAVEN PA 139 39 111 1:49:08.54 13:59/M
13 MARGARET MCCRACKEN JERSEY SHORE PA 380 36 112 1:49:08.73 13:59/M
14 JANELLE SHULTZ CATAWISSA PA 436 37 120 1:51:44.03 14:19/M
15 BRANDI CUMMINGS TIOGA PA 87 36 121 1:52:42.68 14:27/M
16 KIMBERLY REICHARD MILLVILLE PA 415 38 124 1:55:07.06 14:46/M
17 ASHLEY CHRIST MONTOURSVILLE PA 72 40 128 1:58:24.40 15:11/M
18 MANDY WAGNER DANVILLE PA 481 38 131 1:58:52.76 15:14/M
19 MEGHAN CAFFREY DANVILLE PA 68 39 133 1:58:55.36 15:15/M
20 LESLEE MATURANI MILTON PA 378 38 134 1:58:55.53 15:15/M
21 SARAH BACON ABERDEEN MD 45 39 139 2:03:36.54 15:51/M
22 BJ SPRINGMAN MUNCY PA 448 39 140 2:03:39.58 15:51/M
23 TANYA FREY MONTOURSVILLE PA 252 38 150 2:07:38.99 16:22/M
24 ANDRÉ MOORE LEWISBURG PA 387 38 155 2:11:45.09 16:53/M
25 NICOLE STEWART BLOOMSBURG PA 458 39 165 2:25:40.59 18:41/M
Top

Male 41 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MATT WEAVER MILTON PA 486 43 3 1:06:31.94 8:32/M
2 JERRY STEWARD BETHLEHEM PA 457 44 6 1:10:25.20 9:02/M
3 BRYAN COTNER DANVILLE PA 82 43 12 1:14:43.93 9:35/M
4 CHRISTOPHER WOLFE NORTHUMBERLAND PA 493 41 17 1:17:30.87 9:56/M
5 BRIAN HEMAK JERMYN PA 279 44 24 1:21:56.14 10:30/M
6 HOWARD SMITH ASHLAND PA 440 43 29 1:22:21.02 10:33/M
7 JOE DOMBROSKY BLOOMSBURG PA 97 42 31 1:22:39.62 10:36/M
8 DARRELL LOCK BLOOMSBURG PA 367 41 34 1:24:12.14 10:48/M
9 JOHN FARRELL CLARKS SUMMIT PA 214 43 43 1:27:21.94 11:12/M
10 CHRIS JOHNS DANVILLE PA 305 41 44 1:28:09.84 11:18/M
11 ANDREW WALTMAN 295 43 47 1:29:07.59 11:26/M
12 JOHN ALBERT YORK PA 7 41 48 1:29:59.84 11:32/M
13 CHARLES KURIAN BLOOMSBURG PA 353 42 54 1:31:14.63 11:42/M
14 REUBEN COUNCILL SELINSGROVE PA 84 43 58 1:32:54.47 11:55/M
15 SHANE WRIGHT BLOOMSBURG PA 494 42 61 1:33:51.11 12:02/M
16 RICK WIBLE 294 43 75 1:37:43.78 12:32/M
17 CHRISTIAN VANDRUFF ATHENS PA 477 44 90 1:42:19.05 13:07/M
Top

Female 41 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MORIAH PETERS CLARKS SUMMIT PA 401 43 25 1:21:57.59 10:30/M
2 JACQUELYN COMERFORD SCRANTON PA 75 43 42 1:26:35.42 11:06/M
3 CHRISTA DIEFFENDERFER LEWISBURG PA 92 45 50 1:30:26.41 11:36/M
4 HEIDI HEMAK JERMYN PA 280 44 51 1:30:42.64 11:38/M
5 MISTY COOPER MUNCY PA 78 41 94 1:44:06.15 13:21/M
6 JENNIFER LENIG HALIFAX PA 360 41 117 1:51:12.99 14:15/M
7 STACIE MOORE NEW COLUMBIA PA 389 45 119 1:51:29.36 14:18/M
8 JENNIFER KURIAN BLOOMSBURG PA 354 41 126 1:55:39.21 14:50/M
9 JENNIFER ULMER MILLVILLE PA 476 44 130 1:58:48.75 15:14/M
10 MICHELLE GAVITT HUGHESVILLE PA 258 41 157 2:12:23.63 16:58/M
11 HEATHER CROWELL MUNCY PA 86 45 168 2:30:18.37 19:16/M
12 NICOLE BOWEN KINTNERSVILLE PA 58 42 171 2:36:52.80 20:07/M
Top

Male 46 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JERRY BLASKO DANVILLE PA 57 46 5 1:08:35.21 8:48/M
2 SEAN RESENDES KULPMONT PA 417 47 32 1:23:41.18 10:44/M
3 CHRIS COPPOLA DANVILLE PA 79 49 67 1:35:03.18 12:11/M
4 CHRIS MOORE NEW COLUMBIA PA 388 50 118 1:51:29.08 14:18/M
5 MATTHEW SCHROEDER MECHANICSBURG PA 429 48 136 2:00:08.43 15:24/M
6 DAVE IRWIN TIOGA PA 301 46 153 2:09:58.02 16:40/M
Top

Female 46 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JAMIE EDINGER LEWISBURG PA 129 46 66 1:35:02.03 12:11/M
2 JILL SCHOEPFLIN BLOOMSBURG PA 427 49 92 1:43:37.10 13:17/M
3 RENEE KOENIG UPPER BLACK EDDY PA 347 50 129 1:58:34.43 15:12/M
4 BONNIE KEISTER BLOOMSBURG PA 311 47 145 2:04:44.65 15:59/M
5 MICHELE HOBBS SAYRE PA 285 47 149 2:07:35.62 16:21/M
6 MARY FRISBIE WAVERLY NY 253 48 166 2:26:36.99 18:48/M
Top

Male 51 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KEITH AUSTIN SWEET VALLEY PA 43 51 14 1:15:26.95 9:40/M
2 ALEX BLAHOSKY HAZLETON PA 56 55 18 1:17:39.43 9:57/M
3 DUANE FUNK SUNBURY PA 257 55 69 1:35:19.88 12:13/M
4 DANIEL THARP BEAVERTOWN PA 467 51 74 1:37:20.23 12:29/M
5 RYAN MCGUINNESS ETTERS PA 381 51 101 1:46:47.56 13:41/M
6 JEFFREY HOLBROOK CORNING NY 286 55 113 1:50:27.25 14:10/M
7 TIMOTHY FARRELL CLARKS GREEN PA 215 54 125 1:55:38.54 14:49/M
8 BRIAN NEWCOMER SOUTH WILLIAMSPORT PA 392 51 160 2:15:41.82 17:24/M
9 PATRICK VILLELLA PUNXSUTAWNEY PA 479 53 162 2:18:33.72 17:46/M
Top

Female 51 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 SHARON STEIN LEWISBURG PA 455 51 70 1:35:23.40 12:14/M
2 PATRICIA LAMBIOTTE PUNXSUTAWNEY PA 355 53 114 1:50:51.02 14:13/M
3 DEBORAH NEWCOMER MONTANDON PA 393 55 135 1:59:28.98 15:19/M
4 ANDREA TLOCZYNSKI BLOOMSBURG PA 471 54 144 2:04:43.80 15:59/M
5 MARY DAUBERMAN BELLEFONTE PA 90 53 159 2:15:40.87 17:24/M
6 BETH HILL SOUTH WILLIAMSPORT PA 283 55 167 2:28:59.62 19:06/M
Top

Male 56 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 PETE KATAPSKI SCOTT TOWNSHIP PA 309 58 16 1:17:16.67 9:54/M
2 KEN SEBASTIANELLI SCRANTON PA 431 58 55 1:32:06.55 11:48/M
3 BOB FISHER PHILLIPSBURG NJ 249 59 62 1:34:11.00 12:04/M
4 HAROLD SCHRAWDER MILTON PA 428 60 65 1:35:00.24 12:11/M
5 DAVID HOLMES TAMAQUA PA 287 60 98 1:45:18.46 13:30/M
6 MARK HULME NESCOPECK PA 291 57 146 2:05:22.23 16:04/M
Top

Female 56 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 LAURIE HESS LITITZ PA 282 60 89 1:42:16.47 13:07/M
2 SALLY VILLELLA PUNXSUTAWNEY PA 480 59 104 1:47:14.20 13:45/M
3 SUZANNE HULME NESCOPECK PA 292 57 123 1:55:06.69 14:45/M
4 DEBRA MORIN MUNCY PA 390 60 163 2:19:11.95 17:51/M
5 LISA GOURLEY PUNXSUTAWNEY PA 265 58 169 2:32:37.02 19:34/M
Top

Male 61 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 LEO TURISSINI SCOTT TWP PA 473 65 15 1:15:27.49 9:40/M
2 SCOTT LIPPY HANOVER PA 365 64 103 1:46:57.58 13:43/M
3 CHRIS DONMOYER SUNBURY PA 98 64 109 1:48:52.23 13:57/M
4 FRED KRESSLER BLOOMSBURG PA 350 70 116 1:50:59.25 14:14/M
Top

Female 61 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JANE KONE HOWARD PA 349 64 137 2:00:27.17 15:27/M
 

Dinger-Plus (13.8 Miles)

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MATT LIPSEY DUNMORE PA 366 26 1 1:43:33.70 7:30/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KELLY HARRIS LEWISBURG PA 275 38 6 2:25:16.14 10:32/M
Top

Male 26 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 EIRC KISHBAUGH DANVILLE PA 315 26 7 2:32:56.64 11:05/M
2 WILLIAM ARTHUR HAZLETON PA 42 29 10 2:47:50.03 12:10/M
3 NICHOLAS LOOKE MONTOURSVILLE PA 369 26 22 3:09:45.66 13:45/M
Top

Male 31 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MICHAEL DINSMORE HUNTINGDON PA 95 34 4 2:09:07.60 9:21/M
2 DEREK WALLEN BETHLEHEM PA 483 33 12 2:49:16.45 12:16/M
Top

Female 31 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JESSICA SPENCER WELLSBORO PA 446 35 13 2:54:25.03 12:38/M
2 MARGARET POWERS PITTSBURGH PA 403 31 17 3:00:12.37 13:03/M
3 IRIS BUTLER ASTORIA NY 67 32 18 3:04:04.15 13:20/M
Top

Male 36 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ADAM RUSSELL ROME PA 424 39 2 1:50:29.11 8:00/M
Top

Female 36 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 NIKI CARTER HARRISBURG PA 70 36 19 3:06:27.51 13:31/M
Top

Male 41 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 RYAN KNECHT BLAIRSVILLE PA 345 45 11 2:49:02.00 12:15/M
2 NEIL HUNSINGER MOUNTAIN TOP PA 293 41 25 3:11:48.49 13:54/M
Top

Female 41 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 SUSAN STACKHOUSE HUGHESVILLE PA 450 45 24 3:10:23.52 13:48/M
2 MEGAN KOBBE TUNKHANNOCK PA 346 41 27 3:22:43.72 14:41/M
Top

Male 46 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 TADD MORRIS CAMP HILL PA 391 50 3 2:05:03.46 9:04/M
2 MICHAEL HARDIN DANVILLE PA 274 49 8 2:44:17.62 11:54/M
3 EDWARD STEBER SHICKSHINNY PA 452 47 14 2:55:09.65 12:42/M
4 RICH KELLEY SELINSGROVE PA 312 50 21 3:08:04.36 13:38/M
Top

Female 46 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KRISTINA KLINGLER SELINSGROVE PA 344 48 20 3:08:03.83 13:38/M
2 TERESA BARNES WILLIAMSPORT PA 47 46 23 3:10:18.01 13:47/M
3 ELLEN RICE HAGERSTOWN MD 418 47 26 3:12:56.87 13:59/M
Top

Male 51 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MIKE MEAGHER ELMIRA NY 382 54 15 2:57:33.85 12:52/M
2 GERARD MACHALICK WHITE HAVEN PA 374 53 30 3:28:49.74 15:08/M
Top

Female 51 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 REBECCA WHITESELL BELLEFONTE PA 487 55 9 2:44:45.82 11:56/M
2 NANCY KAPP DANVILLE PA 308 51 28 3:23:48.60 14:46/M
3 LINDA PEGG DANVILLE PA 398 55 29 3:23:49.04 14:46/M
Top

Male 56 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 GREG LANGE JERSEY SHORE PA 356 57 5 2:18:19.42 10:01/M
Top

Male 61 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 RICHARD WILKINSON TIOGA PA 491 61 16 2:58:01.09 12:54/M